Změnit zákony tak, aby byl omezen "politický marasmus", skončilo rozkrádání státu a zvýšila se průhlednost i efektivita veřejné správy, si za cíl vytklo občanské sdružení Ano 2011 - Akce nespokojených občanů podnikatele Andreje Babiše.

Podle prohlášení uveřejněného na webových stránkách sdružení je toho možné dosáhnout jedině jednoznačným vítězstvím občanského hnutí v následujících parlamentních volbách.

Hnutí by podle webu mělo být složeno z důvěryhodných a uznávaných osobností hospodářského a společenského života. Babiš se nabídl, že bude manažerem.

"Veškeré náklady spojené s touto iniciativou budu hradit ze svých příjmů," uvedl.

Podnikatel ve výzvě Ano 2011 připustil, že hnutí - pokud se mu do dvou let podaří "zaplnit Václavské náměstí" a představit konkrétní vizi ČR i osobnosti, které by tuto vizi měly prosazovat - by se mohlo transformovat v politickou stranu a pokusit se o prosazení ve volbách.

Parlamentní volby se mají v Česku konat v roce 2014.

"Řízením státu jako prosperující firmy a zbavením se korupce, nekompetentnosti a lhostejnosti některých úředníků je možné časem ušetřit stovky miliard korun, které je potřeba použít ve prospěch občanů," napsal jeden z nejbohatších českých podnikatelů a vlastník skupiny Agrofert.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Je významným hráčem také v chemickém průmyslu. Loňský čistý zisk činil 2,58 miliardy Kč.

Podpora známých tváří

Babišova iniciativa, kterou podporují i známé tváře jako spisovatel Michal Viewegh, socioložka Jiřina Šiklová či jaderný fyzik František Janouch, nyní žádá, aby lidé předložili své představy o podobě veřejné správy i ekonomiky a navrhli osobnosti, které by projekt měly realizovat.

Sám Babiš se jako předseda sdružení obrátil i na manažery firem, které ovládá. "Cílem tohoto sdružení je vybudování spravedlivější společnosti, funkčního a právního státu. ANO 2011 by se mohlo stát organizátorem všech hnutí, iniciativ a lidí, kteří chtějí v této zemi zásadní změnu," vysvětlil jim v e-mailu.