Důvěra investorů v země střední a východní Evropy se na podzim výrazně zhoršila a investoři v regionu čekají nový ekonomický útlum. Výhled ekonomiky regionu je nejhorší za dva roky, plyne z ankety, jejíž výsledky v úterý zveřejnila agentura Reuters.

Index Thomson Reuters a ÖKB Central and Eastern European Business Climate, který sleduje aktuální důvěru zahraničních investorů v regionu, klesl v říjnu na 17 bodů z červencové úrovně 30 bodů. Zhoršení bylo patrné u všech 11 sledovaných zemí a nejmarkantnější bylo v Maďarsku a na Slovensku.

 

Nejvíce investoři důvěřovali Rusku, které v anketě získalo 41 bodů, o deset méně než v červenci. Hodnocení druhého Polska rovněž kleslo o deset bodů na 38 bodů.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Pesimisté opět převažují

"Celkově tyto výsledky naznačují, že střední a východní Evropu po oživení z finanční a ekonomické krize let 2008 a 2009 opět čekají obtížné časy," uvedla rakouská banka ÖKB, která průzkum sestavuje.

Ukazatel ekonomických vyhlídek regionu klesl o 38 bodů na -6 bodů. Záporný výsledek znamená, že nad počtem optimistických respondentů převládli pesimisté. Do záporného pásma se index vyhlídek dostal poprvé za více než dva roky.

Index pro Maďarsko klesl o čtyři body na 22 bodů, což byl nejhorší výsledek ze všech sledovaných zemí.

Podle ÖKB za to může nedávné přijetí nového devizového zákona s negativními dopady na banky a zvláštní daně uvalené na bankovnictví, telekomunikace a maloobchod. Říjnové schválení zvláštní daně na banky zhoršilo i pozici Slovenska.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru