Německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a dalšími evropskými politiky u Lubminu na severovýchodě Německa slavnostně uvedli do provozu první větev plynovodu Nord Stream.

Tím bude přitékat plyn z Ruska do západní Evropy po dně Baltského moře. Díky návazným plynovodům se jím tato klíčová surovina bude dostávat i do Česka.

Nord Stream je spolu s plánovaným plynovodem South Stream, vedeným přes Černé moře, důležitý především pro Rusko, které má zbavit závislosti na tranzitu přes území Ukrajiny a Běloruska.

Stavba dalšího potrubí

Právě spory Moskvy s Kyjevem a Minskem v nedávné minulosti vedly k výpadkům dodávek plynu k evropským odběratelům. Pro ty bude zprovoznění 1224 kilometrů dlouhého potrubí znamenat větší jistotu dodávek, podle kritiků ale zároveň i větší surovinovou závislost na Rusku.

První větví Nord Streamu bude ročně do západní Evropy proudit až 27,5 miliardy kubických metrů plynu. Po dostavbě druhého souběžného potrubí, chystané na konec příštího roku, se má objem zdvojnásobit.

Do Česka se část suroviny bude dostávat přes návazný německý plynovod Opal, na který je napojen budovaný plynovod Gazela, protínající západní Čechy. První plyn z Nord Streamu by měla Gazela odebrat příští rok.

Plynovod za 129 mld. Kč

Dnešního slavnostního otočení kohoutu se zúčastní také francouzský premiér François Fillon, šéf nizozemské vlády Mark Rutte, eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger a bývalý německý kancléř a nyní šéf dozorčí rady konsorcia Nord Streamu Gerhard Schröder.

Právě on v roce 2005 podepsal s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem smlouvu na výstavbu tohoto projektu za 7,4 miliardy dolarů (129 miliard Kč).plynovody v Evropě, graf