Ve srovnání s loňským rokem klesl v říjnu počet evidovaných nezaměstnaných o 24.543. Do práce mohlo okamžitě nastoupit 451.968 uchazečů o zaměstnání. Bylo to o 6188 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 byl jejich počet nižší o 30.752 osob.

"Už čtrnáctý rok po sobě se říjnová nezaměstnanost nezhoršuje," uvedl k údajům analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Naposledy šla vzhůru v roce 1997. Ani první letošní mrazy podle něj neznamenaly žádné velké propouštění v oblasti sezónních prací či stavebnictví.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Faktem ale je, že včerejší čísla právě o stavebnictví nedávají příliš nadějí do budoucna," dodal. Další měsíce budou poznamenány především úsporami ve státních výdajích na stavebnictví a negativními odhady tempa domácí ekonomiky pro příští rok.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 43 okresů. Nejvyšší byla v okresech Most, 15 procent, a Bruntál, 14,3 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v okresech Praha-východ, 3,3 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci října v průměru 12,2 uchazeče. Nejtěžší bylo sehnat zaměstnání v okrese Děčín. Počet volných pracovních míst klesá již druhým měsícem.

Evidováno bylo 35.667 absolventů škol a mladistvých, jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 354 osob. Ve srovnání s říjnem 2010 byl o 2460 nižší. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 7,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru