Německo v roli lídra a fiskálního policajta hospodářské a měnové unie je tak silně neatraktivní představou pro budoucnost dalších členů platících společnou evropskou měnou, že dost pravděpodobně povede k rozpadu eurozóny, uvedl šéf asset managementu v Goldman Sachs Jim O’Neill v exkluzívním rozhovoru pro list Telegraph.

Nejen země PIIGS, ale i zdravé země typu Finska jako sousedé dnešních EU-neeuro zemí se podle O’Neilla raději rozhodnou žít v budoucnu s vlastní měnou, než svou další existenci spojit s fiskální nadvládou „evropského=německého ministerstva financí“.

"Německo chce a prosazuje vyšší fiskální jednotu a tvrdší společný dohled – s jasnou představou společného ministerstva financí. To je možné jen pro ty, co v takovém uskupení zůstat chtějí a zároveň jsou zůstat dlouhodobě schopni,“ uvedl Jim O’Neill s tím, že taková skupina je mnohem užší, než dnešní eurozóna a mnohem blíže zvyklostem Německa.

Zůstane hubenější, ale silnější měna

„Pokud bychom vrátili čas zpět a zamysleli se, jaké země byly skutečně po ekonomické stránce vhodné ke vstupu do společné měnové unie, zjistíme, že to je Německo, Francie a Benelux, kdo pro takový krok byl ideální. Jsou to země, které již měly v určité podobě zkušenost v monetární unii, což platí zejména pro Benelux. Pro celý nově přistoupivší balík - zejména Španělsko, Itálii, Portugalsko, Irsko i Finsko – ale ta myšlenka již při vstupu byla na pováženou,“ uvádí O’Neill s tím, že zejména od Finska či Irska jako sousedů současných nečlenů měnové unie, Velké Británie a Švédska, se dá očekávat zařazení zpátečky při představě fiskálně společné evropské budoucnosti.

„Ve finále ta společná evropská měna, která zůstane, bude silnější,“ je přesvědčen O‘Neill.

Tenze a obavy z této budoucnosti jsou podle stratéga Goldman Sachs jasně patrné na zaseknutí samotného Řecka (otázka referenda) či na druhé straně vzkazech z ECB (o ukončení nákupu italského dluhu, pokud se nebude chovat dle očekávání = nepřijme rychle reformy).

Čína: Evropané nepracují dost tvrdě

Jako poslední vnesl otazník i šéf dozorčí rady čínského vládního investičního fondu prohlášením, že evropská myšlenka sociálního státu a její kroky jednoduše znamená, že lidé v Evropě nepracují dostatečně tvrdě.

"Jsem přesvědčen, že problémy, do kterých se dnes Evropa dostala, jsou vyústěním značné ošuntělosti jejich modelu přebujelého sociálního státu, uvedl šéf dozorčí rady Jin Luqun v rozhovoru pro televizi Al Jazeera. Evropská legislativa trhu práce nahrává více lenosti, než aktivitě. Také systém pobídek je totálně mimo mísu,“ nechal se slyšet Luqun.

Tato Evropa ale stále doufá, že jí pokračování jejího modelu pomůže profinancovat právě Čína, uzavírá list.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru