Státní podpora stavebního spoření klesne na nejvýše 2000 korun ročně. Zákon, který kvůli obstrukcím sociální demokracie a komunistů schvalovali zákonodárci více než padesát hodin, musí ještě podepsat prezident.

Senát s opoziční většinou vrátil poslancům zákon s pozměňovacím návrhem, který měl státní podporu vrátit na úroveň platnou do roku 2010. Měl také zrušit plánované zdanění připsaných úroků z vkladů.

Poslanci ale senátory přehlasovali a stvrdili původní znění.

Omezení státní podpory má státu ušetřit ročně pět až šest miliard korun. Jak poslancům řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), druhým cílem novely zákona je odstranění nerovnosti na finančním trhu ohledně bezkonkurenční státní podpory stavebního spoření.

Parlament už loni podobný návrh jednou schválil, kromě jiného zdaňoval 50 procenty letos připsanou státní podporu. Později jej ale na návrh ČSSD zrušil Ústavní soud. Státní příspěvek měl klesat z předcházejících 15 procent na 10 procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Zavádělo se také zdanění výnosů.

Vláda proto přišla s novým, obdobným návrhem - tentokrát bez 50procentního zdanění, které mělo platit jen letos.

Loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.

ČSSD: Je to útok na střední vrstvy

Hlavní vlna kritiky se snesla z lavic ČSSD. Rušení podpory podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky v konečném důsledku představuje útok na střední vrstvy. Na adresu vlády a jejího předchozího pokusu prohlásil, že dělala takovou reformu, při které se snažila okrást lidi a nevyšlo jí to, protože jí to překazil Ústavní soud.

Aby vládní koalice omezila možnost opozice zdržovat jednání sněmovny o reformních zákonech, omezila délku vystoupení k návrhu pro každého poslance na dvakrát deset minut. Přesto jednání o stavebním spoření trvalo dohromady přes 20 hodin.

Obstrukce ze strany ČSSD byla podle Sobotkových slov reakcí na aroganci vládní koalice, která už podruhé prosazuje zákon přinášející problém.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru