Řecký premiér Jorgos Papandreu v posledních dnech šokuje Evropu, Řecko a finanční trhy. Jeho postup může být mnohem promyšlenější, než se na první pohled zdá. 

Až doposud řecká opozice všechny plány na úsporná opatření bombardovala. Papandreu referendem způsobil, že opozice otočila a žádá, aby byl záchranný plán přijat. Přináší s sebou odpuštění dluhu 130 miliard eur, ale také povinnost schválit řadu reforem, proti kterým opozice dosud brojila.

Proto ve čtvrtek Papandreu prohlásil, že referendum být nemusí pokud bude dohoda mezi vládou a opozicí. A ta podle zdroje HN blízkého Papandreovi nastala. Výměnou za to se budou konat předčasné volby, ač patrně budou až za delší čas.

(Podrobnou analýzu situace v Řecku se dočtete v pátečních Hospodářských novinách)

V pátek Papandreův kabinet čeká klíčové hlasování o vyslovení důvěry a premiér kvůli referendu ztratil většinu.

Středeční dění v Cannes jsme sledovali on-line - čtěte ZDE

Během celého čtvrtka se spekulovalo o odstoupení Papandrea, on sám to však vyvracel. Po večerní dohodě už je jasné, že Papapandreu v zájmu záchrany své strany nabídne svůj post, ale jen pokud zákonodárci podpoří v pátek jeho současnou vládu.

Rychle se rozhodněte, co vlastně chcete

Záměr uspořádat referendum rozčílil téměř všechny představitele EU, zejména pak Německa a Francie.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se nechal slyšet, že dokud Řecko nevyjasní svůj postoj vůči další finanční pomoci, nemůže počítat s další tranší záchranného úvěru ve výši 8 miliard eur. Řecko má peníze jen do půlky prosince.

Itálie: Berlusconi chce hlasování o důvěře, ač prý ztratil většinu

Situace se komplikuje i v Itálii. Premiér Silvio Berlusconi oznámil svým kolegům na summitu G20, že ekonomické reformy spojí s hlasováním o důvěře vládě. Přitom italská média píší, že ztratil většinu.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Sledovali jsme online

 
3.11.2011 07:38 | V Japonsku se kvůli svátku neobchodovalo, Amerika rostla

Dow Jones uzavřel středeční obchodování v zisku 1,53 % (na 11836,04b.). Nasdaq rostl o 1,27 % (na 2639,98b.) a S&P 500 připsal 1,61 % na 1237,90b.

3.11.2011 07:49 | Evropské akcie vstoupí do čtvrtečního obchodování v mínusu

Společné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom, že Řecko neuvidí do referenda (4. prosince) ani cent z evropských peněz způsobí další propad na akciových trzích, míní experti. V šesté tranši má být Řecku vyplaceno 8 miliard eur. Řecko má podle premiéra j. Papandrea peníze do poloviny prosince.

3.11.2011 08:13 | Christine Lagardeová (MMF): Řecko si na další peníze počká, pošleme je až po referendu

"Jakmile referendum skončí a všechny nejistoty budou odstraněny, doporučím exekutivě Mezinárodního měnového fondu uvolnit další půjčku na podporu řeckého ekonomického programu," uvedla v noci na dnešek ředitelka MMF Christine Lagardeová.

3.11.2011 08:36 | Jak bude znít klíčová otázka referenda?

Už dva členové řecké vlády - ministr financí Evangelos Venizelos a ministr místního rozvoje Michalis Chrysochoidiss - se postavili proti plánu premiéra Jorgose Papandrea uspořádat referendum o členství v eurozóně.

Z průzkumu otištěného týdeníkem To Vima ale vyplývá, že 7 z 10 Řeků naopak setrvání Řecka v eurozóně podporuje. Byla-li by tedy otázka v referendu položena v tomto směru, dá se předpokládat schválení.

3.11.2011 08:57 | Řecká statní kasa vyschne v polovině prosince, do té doby musí země splatit 6 miliard eur

Řecký premiér Jorgos Papandreu varoval, že pokud jeho země brzy po konání referenda nedostane slíbenou pomoc, nebude moci vyplácet mzdy státních zaměstnanců nebo penze.

3.11.2011 09:10 | Italská vláda se dohodla na opatřeních pro boj s krizí

Italská vláda na mimořádné schůzi ve středu večer dohodla na opatřeních pro boj s krizí. Podle nejmenovaného italského vládního činitele citovaného agenturou AP se týkají především záměrů rozprodat státem vlastněné nemovitosti, podpořit investice do infrastruktury nebo liberalizovat pracovní trh.

AP s odvoláním na prohlášení úřadu italského premiéra Silvia Berlusconiho dále uvedla, že kabinet se rozhodl tyto návrhy připravit v podobě novely k legislativě o rozpočtu, kterou projednává parlament a která musí být schváleny do konce roku.

Nejmenované vládní zdroje agentury AFP uvedly, že kabinet "schválil novelu, která upravuje opatření, která předseda vlády Silvio Berlusconi navrhl ve svých dopisech Evropské unii" minulý týden. Berlusconi prý také ujistil, že návrh zákona, jehož jsou součástí, vstoupí v platnost do dvou týdnů.

3.11.2011 09:19 | Evropské akciové trhy odstartovaly podle očekávání v mínusu

3.11.2011 09:49 | KOMENTÁŘ JULIE HRSTKOVÉ: ČEKÁNÍ NA ZÁZRAK

Podstatné jsou dvě informace: Řecko nedostane ani cent, pokud se nepochlapí a v referendu - pravděpodobně 4. prosince - neschválí pomoc se vším všudy. Což je mimochodem velmi rozumné, až na to, že si Evropa a MMF mohly ušetřit přes sto miliard euro, kdyby s podobným nápadem přišly už před dvěma lety v začátcích řecké akce.

Zásadní také je, že se všichni mohli přesvědčit, že plán na rozdělení eurozóny doopravdy existuje. Jestli kancléřka Merkelová řekla, že euro je nad Řeckem, pak musí mít již delší dobu velmi dobře spočítáno, na kolik oddělení této země přijde a jak to prakticky uřídit.

Celý komentář - čtěte ZDE

3.11.2011 10:07 | Patria: Výnos řeckého dvouletého dluhopisu vzrostl nad 100 %

Na rostoucí napětí zareagoval výnos dvouletého řeckého dluhu růstem o 516 bps na 101,8 procenta. Pro euro znamená vývoj další ztráty až k úrovni 1,3654 USD/EUR (aktuálně korigující k 1,3700).

3.11.2011 10:11 | Akcie v Evropě pokračují v poklesu, ztrácejí hlavně banky

Pokud by Řecku došly peníze a bylo by nuceno vyhlásit státní bankrot, případně pod tlakem okolností opustit eurozónu, je podle analytiků jisté, že dopadům neuniknou ani větší ekonomiky eurozóny.

"Panuje zde obrovská nejistota kolem toho, zda Řecko vystoupí z eurozóny, nebo ne," poznamenala analytička Andrea Williamsová z makléřské společnosti Royal London Asset Management.

"Snažili jsme se neinvestovat v Evropě, o hospodářský růst Evropy jsme tak jako tak měli obavy. Teď je to ale naprosto příšerné," řekla k situaci na trhu.

3.11.2011 10:15 | Mimořádné zasedání řeckého kabinetu bude v 11:00, vláda ztratila většinovou podporu v parlamentu

Řecké vládě se kromě sporů přímo v kabinetu postupně drolí i většinová podpora v parlamentu, který má v pátek hlasovat o důvěře vládě. Podle agentury AFP dnes dva zákonodárci vládnoucích socialistů uvedli, že Papandreovu vládu nepodpoří.

Řecká vláda tak má v současnosti jistou podporu 150 poslanců, což jí k vyslovení důvěry nestačí, celkových počet poslanců totiž dosahuje 300.

3.11.2011 10:31 | Čtyři klíčové výroky z noci na dnešek, aneb - co by se ztratilo v překladu...

Angela Merkelová: "We would rather achieve a stabilisation of the euro with Greece than without Greece, but this goal of stabilising the euro is more important."

Nicolas Sarkozy: "Our Greek friends must decide whether they want to continue the journey with us. It's clear that question has to be on the European future of Greece: does Greece want to stay in the euro? We hope it does, but it's up to Greek people to pronounce on that."

Jorgos Papandreu: „The Greek people want us to remain in the eurozone. We are part of the eurozone and we are proud to be part of the eurozone.“

Evangelos Venizelos: “Greece’s position within the euro area is a historic conquest of the country that cannot be put in doubt. This acquis by the Greek people cannot depend on a referendum.”

3.11.2011 10:39 | Barack Obama a Nicolas Sarkozy společně předstoupili před novináře, přednesli jen ale obecné fráze

3.11.2011 11:12 | Jan Bureš: Pravděpodobnost neřízeného bankrotu Řecka roste

V tisku se sice objevují názory, že premiér Papandreu má celou věc dobře promyšlenou a hraje pouze ostrou taktickou hru. Bohužel, zatím nikdo nebyl schopen pořádně vysvětlit, v čem genialita oné taktiky spočívá. Jisté je, že než referendum proběhne, neměli by Řekové dostat ze záchranných fondů Unie a z MMF ani euro.

Je s podivem, že se včera akciovým trhům nakonec podařilo zavřít v plusu. Americký Fed nepřinesl nic nového a z řeckého referenda jde dál všem včetně samotných Řekům hlava kolem.

V tisku se sice objevují názory, že premiér Papandreu má celou věc dobře promyšlenou a hraje pouze ostrou taktickou hru. Bohužel, zatím nikdo nebyl schopen pořádně vysvětlit, v čem genialita oné taktiky spočívá. Jisté je, že než referendum proběhne, neměli by Řekové dostat ze záchranných fondů Unie a z MMF ani euro.

To může být problém, protože podle původních odhadů Řekům měli dojít peníze v polovině listopadu a referendum bude nejdříve 4.-5. prosince.

CELÝ ČLÁNEK - ČTĚTE ZDE

3.11.2011 11:24 | Aktuální vývoj na měnových a komoditních trzích

3.11.2011 12:07 | Telegraph: Řecká vláda je blízko kolapsu, pozice premiéra se výrazně zhoršuje

Čtyři z ministrů současné řecké vlády se rozhodli bojkotovat odpolední jednání vládního kabinetu. Vyjednávací pozice současného premiéra J. Papandrea se tím výrazně zhoršuje, píše Telegraph.

Zástupce řecké vládní strany PASOK pak uvedl, že premiér Papandreu zřejmě odvolá požadavek prosincového referenda. Opoziční politik Kyriakos Mitsotakis označil Papandrea za řeckou "historii".

Podle zdrojů agentury Reuters pak řecká vládnoucí strana pracuje na novém koaličním kabinetu, který by měl vést bývalý úředník ECB Papademos.

3.11.2011 12:38 | Papandreu se vzdát vlády nechce

Na řeckého premiéra Jorgose Papandrea se stupňuje na tamní politické scéně politický tlak, který ho má "vyhodit ze sedla vlády". Poslanci vládní strany PASOK údajně trvají na Papandreově demisi a prosazují do čela budoucí koaliční vlády bývalého viceprezidenta Evropské centrální banky Lukase Papadimose.

Papandreu ale prý opustit funkci nehodlá. Podle agentury Reuters s odvoláním na vládního mluvčího prý funkci složit nehodlá. Šéf Papandreovy kanceláře novinářům sdělil, že premiér "nerezignoval a rezignovat nemíní".

3.11.2011 12:47 | Řeckou ministryni naštvala slova Merkozyho

Řecká ministryně školství Anna Diamantopouluová reagovala na výroky Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho. "Velmi se mě to dotklo, my Řekové očekáváme vysvětlení," uvedla politička podle agentury Reuters. "Naší prioritou zůstává členství v Evropské unii a euro," dodala.

3.11.2011 12:51 | Co se děje dnes na trzích? Graf napoví

Agentura Reuters vydala názorný obrázek / graf dění na akciových trzích prostřednictvím vývoje širšího panevropského  indexu EuroStoxx 600. (pro zvětšení grafu klikněte ZDE nebo PŘÍMO NA GRAF)

3.11.2011 12:57 | G20 zkoumá i řecký odchod z eurozóny

Podle vyššího úředníka G20, kterého cituje Reuters, nyní zástupci skupiny zemí G20 nyní posuzují případné náklady řeckého bankrotu. Zároveň také zkoumají možné důsledky na eurozónu i světovou ekonomiku, pokud by Řecko eurozónu skutečně opustilo.

Podle vyjádření Evropské komise z eurozóny není možné vystoupit bez toho, aby daná země nemusela opustit také celou Evropskou unii.

3.11.2011 13:17 | Berlusconi přijel s "prázdnýma rukama"

Italský ekonomický deník Il Sole 24 Ore píše, že Berlusconi odjel do Cannes s "prázdnýma rukama".

Naráží na fakt, že na večerním mimořádném jednání vláda sice schválila nějaká opatření proti krizi, avšak na hlavních reformách se kvůli sporu premiéra s ministrem financí Giuliem Tremontim nedohodla.

3.11.2011 13:30 | Portugalsko chce volnější podmínky čerpání záchranného úvěru

Portugalsko chce volnější podmínky čerpání dohodnutého záchranného úvěru. Řekl to premiér Pedro Passos Coelho, podle něhož ale další finanční pomoc není třeba.

"My potřebujeme flexibilnější podmínky pro zavádění záchranného programu, nikoliv nový program," řekl Coelho.

Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala o zahraniční finanční pomoc. Tu čerpá ve výši 78 miliard eur (asi dva biliony Kč).

3.11.2011 13:34 | BBC: Papandreu do půl hodiny nabídne rezignaci

Spekulace o rezignaci řeckého premiéra zesilují. Tento krok by měl Papandreu udělat do půl hodiny, píše BBC s odvoláním na zdroje z Atén.

3.11.2011 13:40 | Papandreu provádí čistku v řecké armádě. Řekům se vrací vzpomínky na juntu

Překvapivé rozhodnutí řeckého premiéra propustit většinu armádního velení vyvolalo obavy z posilování vlivu armády na politiku v zemi. Vláda ujistila, že krok nemá nic společného s politickou krizí v zemi. Zároveň však nevysvětlila, proč vedení armády vyměnila.

Celý článek si přečtěte ZDE

 

3.11.2011 13:47 | Julie Hrstková, komentátorka HN: Jako Rádio Jerevan

 

Kdyby nešlo o budoucnost Evropy, připomínaly by novinky z Cannes zprávy Rádia Jerevan.

Ve zkratce, zatímco šéfové G20 na logaritmických pravítkách (oblíbené to proprietě kosmonautů ze sci-fi 50. let) pracně propočítávají, kolik bude stát odchod Řecka, aniž by bylo přesně jasné, odkud odevšad by Řekové měli odejít, v samotném Řecku se hraje hra "kdo zůstane déle u kormidla".

Těžko se divit, že v takovém chaosu světová zpravodajská televize CNN umístila Cannes na Pyrenejský poloostrov, do Baskicka. I když i to je zatím v eurozóně. Alespoň pro dnešní den.

 

3.11.2011 13:55 | ECB překvapivě snížila úrokovou sazbu na 1,25 %

Evropská centrální banka (ECB) překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 %.

Trh nyní čeká na vystoupení jejího nového šéfa Maria Draghiho, který tento týden v čele banky po osmi letech vystřídal Jeana-Clauda Tricheta.

3.11.2011 14:01 | Roubini: Draghi začal správným krokem

Ekonom Nouriel Roubini reaguje na Twitteru na snížení sazeb ECB: "Draghi začal prvním nečekaným, ale správným a nutným krokem." 

3.11.2011 14:13 | Bývalá zástupkyně ČR ve Světové bance: Už v únoru 2009 se řešil odchod Řecka z eurozóny

 

Jana Matesová, ekonomka a bývalá zástupkyně ČR ve Světové bance, serveru IHNED.cz odpověděla na dotaz "Co se stane v případě, pokud Řekové řeknou NE další finanční pomoci?"

Osobně považuji za pravděpodobnější, že referendum nebude. Premiér, který v tak zlomové krizové situaci nejen pro Řecko, ale do značné míry pro celý vyspělý svět, nedokázal přesvědčit a sjednotit ani politickou scénu, sotva může dokázat sjednotit voliče. Považuji tedy za pravděpodobnější pád vlády premiéra Papandrea.

Když se otázka ohrožení Řecka bankrotem řešila na mezinárodní půdě poprvé, v únoru 2009, měla jsem tu čest být zástupkyní vyjednávače G20 za členské země EU. Už tehdy jsem považovala za nejlevnější a nejméně škodlivé řešení v klidu se připravit na Řecko bez eura, spíše než dávat západoevropským bankám signál, aby nainvestovaly do řeckých dluhopisů ve víře, že jejich vlády je podrží, pokud se státní bankrot Řecka nepodaří dlouhodobě odvrátit.

Ani tehdy už Řecko nebylo klidná a politicky stabilní země, a dokonce i podle tehdejších "růžových" oficiálních dat - před odhalením jejich falšování řeckou vládou - se zdálo nemožné odvrátit jeho bankrot, pokud by krize na světových trzích trvala déle než několik dalších týdnů.

Ani tehdy by takové řešení  samozřejmě  nebylo vůbec jednoduché, ani levné. Země EU by si patrně neužily krátké ekonomické oživení v roce 2010 a spekulanti by se sázením na vypadnutí Řecka z eurozóny snažili vydělat. Tomu jsme se ale stejně neubránili a pokus udržet Řecko nad vodou se velmi prodražil.

Nyní už bohužel toto úsilí přináší nejen pokračující nestabilitu a další náklady pro eurozónu, ale i dalekosáhlé strategické důsledky pro celou EU a její hlavní obchodní partnery. Evropa např. ztratila vyjednávací pozici při jednání o otázkách budoucího globálního měnového systému, což je otázka ovlivňující životní úroveň nejméně jedné - ale spíše několika - generací.

Myslím, že je pět minut po dvanácté, aby  lídři zemí eurozóny s variantou Řecka bez zahraniční pomoci, tj. Řecka bez eura, přicházeli na jednání s Řeky jako s hlavní vyjednávací variantou.

 

3.11.2011 14:15 | Euro po snížení úrokových sazeb začalo oslabovat

Euro ve čtvrtek smazalo část zisků k dolaru poté, co Evropská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 procenta.

Společná evropská měna v 14:04 přidávala proti středečnímu závěru 0,1 procenta na 1,3762 dolaru, když předtím posílila až na 1,3834.

3.11.2011 14:16 | Zdroj HN z Atén: Papandreu odstoupí, široká koalice schválí záchranný plán a po novém roce budou volby

Pravděpodobný scénář podle zdroje HN z Atén:

Papandreu dnes odstoupí a vznikne vláda široké koalice, která schválí dohodu z posledního summitu včetně potřebných reforem. Po novém roce pak budou předčasné volby.

3.11.2011 14:27 | Reuters: Řecký premiér nepodal demisi

Řecký premiér Papandreu řekl řecké státní televizi: "Na stole není žádná premiérova rezignace...není ani žádná rezignace kabinetu.

3.11.2011 14:48 | Situace se komplikuje i v Itálii

 

Italský premiér Silvio Berlusconi oznámil svým kolegům na summitu G20, že ekonomické reformy spojí s hlasováním o důvěře vládě.

Přitom ve středu italská média informovala, že část poslanců z vládní koalice je ochotna se připojit k opozici a vyslovit současné vládě nedůvěru. Berlusconi prý nyní nedisponuje většinou, tudíž by vláda padla.

Spekulacím pomáhá i to, že se ve čtvrtek sešel šéf italské Ligy severu Umberto Bossi, která je klíčovým koaličním partnerem, s prezidentem Giorgiem Napolitanem.

Schůzka přiživila názor, že Berlusconi i Bossi by chtěli udržet nynější vládu až do Vánoc a poté vypsat na jaro předčasné volby. Bossi se v tomto smyslu vyjádřil, že v případě nutnosti řešit italskou krizi ráznými kroky a dává přednost předčasným volbám než vytvoření technokratické úřednické vlády.

 

3.11.2011 15:03 | ČNB zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta.

Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta.

3.11.2011 15:09 | Ekonomové a politologové: Co se stane, když Řecko odmítne pomoc?

Odpovědi českých politologů a ekonomů najdete ZDE

3.11.2011 15:12 | NYT: Merkelová a spol. by měli přijmout odpovědnost za krizi

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a další evropští politici by podle deníku The New York Times měli přijmout odpovědnost za řeckou krizi a konečně ji napravit.

List má za to, že úplný kolaps lze ještě odvrátit. Je podle něj ale třeba znovu vyjednat záchranný plán pro předlužené Řecko tak, aby nedusil tamní ekonomiku.

3.11.2011 15:19 | Guardian: Duo Merkozy sjednotilo Řecko. V naštvanosti

Zpravodaj britského listu Guardian popisuje situaci před řeckým parlamentem:

"Před parlamentem stojí spousta aut, mezi kterými se prodírají lidé na skútrech. Řekové se v ulicích docela nahlas baví o tom, jak úražlivé byly večerní výroky dua Merkozy, které sjednotily a naštvaly celý národ."

3.11.2011 15:22 | Channel 4: Řecký prezident odjel z paláce domů, s Papandreem se nesetká

Zpravodaj Channel 4 informuje, že řecký prezident Karolos Papulias opustil prezidenský palác a odjel domů. S Papandreem se dnes údajně nesetká.

3.11.2011 15:23 | Draghi: Pravděpodobně zhoršíme výhled ekonomiky

"Hospodářský výhled nadále provází vysoká nejistota," upozornil Draghi na své první tiskové konferenci ve funkci šéfa ECB. Dodal, že je pravděpodobné, že ECB zhorší výhled ekonomiky.

3.11.2011 15:25 | Kompletní projev nového šéfa ECB Draghiho (v angličtině)

Přečtěte si, s čím dnes vystoupil šéf ECB Mario Draghi po překvapivém snížení úrokových sazeb - ZDE

3.11.2011 15:30 | Draghi: "Konec eura? To nehrozí."


3.11.2011 15:33 | Draghi: Další odpouštění dluhů taky nebude

Draghi taky prohlásil, že je přesvědčen, že žádné další odpouštění dluhů (tzv. haircut) dalším zemím kromě Řecka nebudou.

3.11.2011 15:42 | Průvodce krizí: Jak přežít bankrot? Co hrozí Česku? Na co se připravit?

Krach Řecka, či dokonce dalších zemí eurozóny se projeví i v České republice. Hrozí vyšší nezaměstnanost, další škrty a růst daní.

Týdeník Ekonom přináší pět základních otázek a odpovědi na ně - přečtěte si je ZDE

3.11.2011 15:54 | AP: Papandreu "si rozmyslel" referendum

Řecký premiér Papandreu ustoupil ze záměru vyhlásit referendum o další pomoci Řecku, zároveň neodstoupí, informuje agentura AP.

Dohodnout se na tom měl se členy své strany i opozicí.

Informují o tom AP, Sky News, Telegraph, Guardian a Financial Times.

3.11.2011 16:09 | Reuters: Protesty v Římě

3.11.2011 16:25 | Komentář: ECB musí vydržet a neustoupit politikům

 

Sven Subotic, investiční specialista Best Buy Investments:

"V tuto chvíli je nejdůležitější, aby ECB nepovolila ve své tvrdé politice a další peníze (nákupy vládních dluhopisů) byly puštěny na trh pouze za podmínek splnění proreformních opatření v problémových státech.

ECB se za žádnou cenu nesmí podvolit tužbě politiků po levných penězích. Státní sektor v Evropě si po dlouhé době musí projít svojí první recesí, stejně tak jako si jí prochází každých pár let soukromý sektor.

Pokud toto ECB dokáže, z eura se může stát tvrdá měna a eurozóna stát na pevnějších základech."

 

3.11.2011 16:27 | Šichtářová: Šok. ECB se zachovala rozumně

Hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtářová:

"Teď tu máme nového šéfa ECB Maria Draghiho, a s ním jako by symbolicky přišla nové éra. ECB se zachovala rozumně! Na finanční trhy jako by přišel konec světa. Považte ten šok ze zjištění, že ECB se najednou chová zcela nepředvídatelně a ještě k tomu napravuje svá špatná rozhodnutí z prvního pololetí! Tehdy totiž ECB zvýšila své signální úrokové sazby, a tímto zdražením úvěrů současně ještě víc zkomplikovala už tak komplikovaný život předluženým evropským zemím. A dnes – ECB svou signální úrokovou sazbu zase snížila. A přiznala tím svou předešlou chybu.

To může znamenat jen jediné: Evropská dluhová krize narostla do rozměrů, ve kterých se zcela vymkla z rukou. Tedy – ne že bychom to nevěděli. Ale nové je, že teď to ví i sama ECB."

3.11.2011 16:38 | Papandreu: Tato debata přivedla spoustu lidí k rozumu

"Budu rád, i když nebude referendum, které nikdy nebylo účelem samo o sobě. Jsem rád, že tato diskuze aspoň přivedla spoustu lidí zpět k rozumu."

"Budu jednat se Samarasem (lídr opozice - pozn.red.) a rozhodneme o dalších krocích na základě širší dohody."

3.11.2011 16:44 | Lídr řecké pravicové strany LOAS: Velmi brzy budeme mít vládu národní jednoty

Jorgos Karatzerferis, šéf pravicové strany LOAS: "Ve velmi krátké době budeme mít vládu národní jednoty."

3.11.2011 16:55 | Papandreu mluví k parlamentu
3.11.2011 17:05 | Západ slunce nad Akropolí v Aténách

3.11.2011 17:13 | PROFIL: Kdo je to Jorgos Papandreu

Evropa skloňuje jméno Jorgos Papandreu. Politika, který může pohřbít eurozónu

Starý kontinent poslední týdny upírá zrak na krachující Řecko, kterému byla přislíbena pomoc ve výši 130 miliard eur. Lídři eurozóny si po protahovaných jednáních oddechli, v pondělí se ale ukázalo, že nic nebude tak jednoduché - hlavní roli totiž "převzal" řecký premiér Jorgos Papandreu.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

3.11.2011 17:19 | Papandreu obhajuje záchranný balík

"Připomínám vám, že tato dohoda znamená, že dostaneme 130 miliard eur. To je největší balík, jaký kdy nějaká země dostala, s podmínkami, které jsou pro naši ekonomiku a zemi výhodnější."

"Nikdy se nestalo, že by se zemi škrtlo padesát procent dluhu a stále si stěžovala."

3.11.2011 17:21 | Přenos Papandreova projevu (v řečtině)

Papandreův projev ve sněmovně můžete sledovat ZDE

3.11.2011 17:27 | Papandreu pořád nevyloučil konání referenda o příjetí pomoci

Papandreu v projevu řekl, že referendum, pokud se bude konat, nebode o setrvání v eurozóně, ale o přijetí záchranného plánu.

Ještě před projevem uvedl, že pokud vznikne dohoda s opozicí na vládě národní jednoty, pak nebude zapotřebí referenda.

3.11.2011 17:56 | Zdroj HN z PASOK: Dohodli jsme se na přijetí plánu

Zdroj HN z vládní PASOK: Vláda se s opozicí dohodla, že schválí záchranný plán z eurosummitu. Zítra bude hlasování o důvěře vládě a budou se konat předčasné volby, ale až za dlouho.

3.11.2011 18:08 | Český rozhlas glosuje: EU a Francie chtěly hrát první housle, ale zbude na ně jen triangl

Český rozhlas ve svém článku o summitu G20 v Cannes, jenž byl naprosto zastíněn Řeckem, trefně popisuje situaci:

"Evropská unie a Francie chtěly hrát na summitu první housle. Zdá se ale, že na ně zbude asi jen výstup s trianglem."

3.11.2011 18:35 | G20 řeší, jak ochránit Itálii a Španělsko

Šéfové skupiny G20 první den summitu v Cannes diskutují o tom, jak ochránit velké země eurozóny jako Itálii a Španělsko před pádem do hluboké dluhové krize. Agentuře Reuters to řekl jeden z indických delegátů.

Itálie se podle návrhu dokumentu ze summitu zavazuje od příštího roku urychleně snižovat zadluženost a dostat rozpočet do roku 2013 do "téměř vyrovnané bilance".

"Na G20 se mluví o dopadech řecké krize a nyní se diskutuje o vybudování ochranné finanční zdi kolem zemí jako Itálie a Španělsko, které jsou velmi velkými ekonomikami eurozóny," řekl místopředseda indické plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

3.11.2011 19:06 | Nicolas Sarkozy: Nemůžeme dovolit rozpad eurozóny, mohlo by to znamenat rozpad celé Evropy

Evropští lídři nemohou přijmout rozpad eurozóny, protože by to vedlo k rozpadu Evropy. Na tiskové konferenci po prvním dnu jednání summitu skupiny G20 v Cannes to dnes řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Co se týče Řecka, to podle něj musí prokázat, že chce zůstat v eurozóně.

Sarkozy uvedl, že středeční vzkaz Francie a Německa vůči Řecku měl na Atény vliv ve správném směru. ,,Jasně jsme řekli, že chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně, nemůžeme si to ale přát, jestliže to Řecko nebude chtít samo," řekl Sarkozy. ,,Musíme bránit měnu ... Nemůžeme přijmout rozpad eura, to by znamenalo rozpad Evropy," dodal.

3.11.2011 19:20 | Barroso a Rompuy: Chceme Řecko v eurozóně

Předseda Evropské Komise José Manuel Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy vydali společné prohlášení ohledně dnešního dění na summitu G20. K Řecku si vyjádřili takto:

,,Eurozóna stále zůstává připravena pomoct Řecku, ale to musí přijmout balík schválený na summitu EU z 26. a 27. října a hlavně musí pokračovat s implementací programu od EU a MMF. To musí být zcela jasné. Chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně.

Za současné dramatické domácí politické a sociální situace, je klíčová národní a politická jednota. Řekové si musí uvědomit naději v lepší budoucnost. Věříme v jejich smysl pro zodpovědnost.

Plné přijetí záchranného balíku vyjednaného na říjnovém summitu a podpora zemí G20 nám pomůže překonat současný chaos."

 

3.11.2011 19:44 | Euro v reakci na zrušení řeckého referenda posílilo

Evropská měna smazala ztráty k dolaru způsobené projevem nového prezidenta Evropské centrální banky a posiluje. Euro podpořila naděje, že referendum o finanční pomoci, které plánovalo Řecko, se zřejmě neuskuteční.

V 18:40 SEČ euro vůči dolaru stouplo o 0,5 procenta na 1,3817 USD, když po projevu nového prezidenta ECB se propadlo až na 1,3675 USD. K jenu euro stouplo o 0,4 procenta na 107,72 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,1 procenta na 77,97 JPY.

3.11.2011 20:09 | Nicolas Sarkozy: Itálie musí říct, kdy přijme záchranný balík

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy k situaci v Itálii:

,,Chci vyjádřit mou důvěru v italskou ekonomiku. Podstatou věci není obsah navrhovaných opatření, ale kdy bude moci být implementován a to je právě to na čem potřebujeme teď více zapracovat. Úzce teď spolupracujeme s italskými představiteli a na problém se díváme zblízka."

3.11.2011 20:33 | Německý ministr financí Wolfgang Schäuble: Pokud Řecko nepřijme záchranný balík, musíme najít cesty jak zabránit šíření nákazy
3.11.2011 20:57 | Reuters: Řecký premiér se se svým kabinetem dohodl, že odstoupí

Řecký premiér Jorgos Papandreu se podle zdrojů agentury Reuters dohodl s ministry své vlády, že odstoupí a předá moc vyjednané koalici, pokud ho parlament podpoří v pátečním hlasování o důvěře vlády.

Blíže neurčený řecký ministr agentuře Reuters řekl: ,,Byl vyzván ke klidnému odstoupení, aby ochránil svou stranu. Souhlasil s tím. Vše proběhlo velmi zdvořile, nebyla cítit žádná rozhořčenost."

Papandreu rozdělil koalici svým trváním na uskutečnění řeckého referenda o přijetí další pomoci, které se ale s největší pravděpodobností nakonec neuskuteční.

Samotný premiér pak před malou chvílí před poslanci řekl, že není svým postem svázaný. Zároveň vyzval, že jednání s opozicí musí začít bezprostředně, a že rozhodnutí o přijetí další pomoci od mezinárodních společenství musí přijít co nejdříve.

3.11.2011 21:38 | Zdroj Reuters: Řecký premiér Papandreu přiznal, že plán vyhlášení referenda o přijetí pomoci byl chybou
3.11.2011 21:42 | Pokud Papandreu odstoupí, budoucím premiérem země by se mohl stát bývalý viceprezident ECB Lukas Papadimos.
3.11.2011 22:04 | Poslanci řeckých vládních stran odměnili řeč premiéra Papandrea potleskem

3.11.2011 22:10 | Jednání G20 pokračuje zítra, v Řecku se bude hlasovat o důvěře

Co přinese zítřek? Kdo ví. Pátek bude ve znamení druhého dne jednání zástupců zemí ze skupiny G20 a hlavně hlasování řeckého parlamentu o důvěře tamní vládě. Loučíme se s vámi známým příslovím: Ráno moudřejší večera.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru