Majitel největší tuzemské cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr se rozhodl sloučit své firmy pod jediný holding, jehož akcie chce poté uvést na pražskou burzu.

Pokud se záměr s primárním úpisem akcií (IPO) zdaří, bude Exim Holding první cestovatelskou skupinou ve střední Evropě, která si došla pro peníze na burzu. Informuje o tom středeční vydání deníku E15.

Pod Exim Holding zpočátku spadnou vedle české Exim Tours ještě Kartago Tours Slovakia, Kartago Tours Hungary a Exim Tours Poland. Všechny firmy dosud fungují samostatně, spojuje je pouze osoba Nasra jako majitele.

Celkový obrat skupiny je kolem osmi miliard korun, z toho podíl české Exim Tours činí 3,5 miliardy. Stranou zatím zůstane nejmenší Kartago Tours Romania, píše list.

Na burze za dva roky

S restrukturalizací i následným IPO pomáhá Nasrovi poradenská firma PricewaterhouseCoopers.

,,Doufám, že do dvou tří týdnů už to bude oficiálně zapsáno a firmy budou vloženy. Majetek holdingu bude asi tři miliardy," řekl deníku E15 Nasr. Počítá přitom s tím, že s akciemi Exim Holdingu by se mohlo na pražském parketu začít obchodovat koncem roku 2013 či začátkem roku 2014.

Zatím není jasné, jak velký balík akcií na burze skončí, to se ukáže až během následujícího roku; pro začátek mluví podnikatel asi o 30 procentech. Od vzniku holdingu si slibuje i jednodušší řízení firem a úspory v nákladech, například na účetnictví, audit nebo software.

Další expanze

Ještě před vstupem na burzu se má největší tuzemská cestovatelská skupina rozšířit na Balkán. Do měsíce chce Nasr podepsat smlouvu o koupi nejmenované cestovní kanceláře, která působí v Srbsku, Chorvatsku a Slovinsku.

,,Za dva roky by měl být obrat holdingu deset miliard," uvedl Nasr. K dalšímu růstu má přispět i vstup na burzu. Získané prostředky chce firma využít na akvizice v Německu a Francii. Přehledná struktura Exim Holdingu může také podle Nasra zjednodušit případný vstup strategického partnera.

Analytik firmy Cyrrus Karel Potměšil soudí, že Exim Holding má šanci na úspěch. ,,Ten obor může být ziskový, tržby firmy naznačují, že na pražskou burzu patří," poznamenal. V zahraničí se na burze obchoduje například světová turistická dvojka, společnost Thomas Cook.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru