Řekové opět dokazují, že záchrana eurozóny od dluhové krize nebude jednoduchá. Překvapivé rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že vypíše kvůli přijetí další finanční pomoci od eurozóny referendum, je hrozbou pro další vývoj celé eurozóny.

Analytik ČSOB Jan Čermák tvrdí, že "Papandreu zbořil pracně budovaný domeček, který MMF, EU, věřitelé a řecká vláda budovali několik měsíců".

Nové rozhodnutí Řecka se navíc okamžitě projevuje na trzích, na kterých vypukla výprodejní panika. Propadá se i pražská burza. Západoevropské trhy zaznamenávají více než tříprocentní propady.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE



Dění na trzích sledujeme on-line:


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
Řecko bude o pomoci hlasovat v referendu, hrozí odmítnutí

Řecký premiér Jorgos Papandreu vypíše kvůli přijetí další finanční pomoci od eurozóny referendum.

Summit zemí platících evropskou jednotnou měnou minulý čtvrtek schválil pomoc ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,25 bilionu korun). Většina Řeků ale s přijetím pomoci nesouhlasí.

09:15
Trhy padají dolů

V reakci na řecké referendum zamířily akcie v Evropě prudce dolů. Indexy ztrájecí přes tři procenta.

Nejhůře na tom jsou banky, akcie Société Générale ztrácejí před deset procent. Další banky klesají v rozmezí 5-10 %.

09:31
"Když řeknou 'Ne', vykolejí to všechny dosavadní snahy o záchranu"

"Riziko spočívá v tom, že když Řekové řeknou 'Ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku," řekl agentuře Reuters jeden z makléřů na burze v Paříži.

09:35
Rozčarovaní Němci

Rozčarováni z pondělního rozhodnutí řeckého premiéra Jorga Papandrea jsou především Němci. Jejich ministr hospodářství Rainer Brüderle v rozhovoru v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že je rozčílen.

"To je opravdu zvláštní," řekl k rozhodnutí řeckého premiéra.

09:56
Praha ztrácí 2,35 %

Pražská burza v 9:55 ztrácí 2,35 %. Přitom už včera kvůli bankám klesala nejvíce z evropských burz.

10:13
Blog komentátora Jana Macháčka: Evropská kocovina

Když se blíží nějaký další krizový a mimořádný summit eurozóny, lze už docela dobře a spolehlivě sledovat, jak se budou chovat trhy, a každý šikovný obchodník už na tom dokázal vydělat. Pár dní či týdnů před summitem se trhy hroutí, protože to dost dobře vypadá, že žádná dohoda nebude. Pár dní po summitu začnou trhy radostně růst, protože to vypadá, že bylo dosaženo dohody. Nejpozději za pár dní se pak dostaví kocovina (trhy se zchladí, nebo spadnou), protože se začne analyzovat, co že se to vlastně dohodlo.

Celý text Jana Macháčka ZDE

 

10:22
Index bank ztrácí pět procent, smazal zisky od summitu

Index evropských bankovních titulů odepisuje téměř pět procent a smazal tak veškeré zisky, které nabral po summitu eurozóny.

10:42
Komentář Jana Čermáka (ČSOB): Papandreu pěkně zatopil Itálii
Jestliže ještě včera dopoledne mohly panovat pochybnosti o tom, zdali je dohoda o restrukturalizaci řeckého dluhu z minulého týdne oním zlomovým okamžikem v dluhové krizi eurozóny, pak večer již bylo jasno, že krize nekončí. Rozhodnutí řeckého premiéra Papandrea o vypsání referenda o tom, zdali řecká veřejnost souhlasí s tím, co se dohodlo, zbořilo pracně budovaný domeček, který MMF, EU, věřitelé a řecká vláda budovali několik měsíců.
Chtělo by se napsat, že to byl stejně jenom domeček ze slámy, který by pravděpodobně sfoukl jakýkoliv silnější větříček - jedno, zda ze strany Řeků či věřitelů. Nicméně ať již to vezmeme z jakékoliv strany, je jasné, že minimálně do hlasování, které by mělo v Řecku proběhnout až v lednu příštího roku (!), budou čelit globální finanční trhy vysoké míře nejistoty, neboť 60 % Řeků s posledními kroky vlády nesouhlasí... Nejistotu však bude muset někdo zaplatit. 
Nejistota pro Itálii
Tím prvním zasaženým bude italský stát, jehož dluhopisy se jako první stanou terčem sázek spekulantů. Italský vládní dluh se totiž jeví v dnešní situaci jako nejzranitelnější a to hned z několika důvodů.
Za prvé, italský dluh je vůbec největší mezi členy eurozóny.
Za druhé, makroekonomické fundamenty Itálie, zejména pokud jde o růst, povážlivě zhoršují jeho udržitelnost.
Za třetí, konstelace na současné italské politické scéně nenahrává tomu, že by vláda dokázala ze vzniklého tlaku snadno vybruslit.
A konečně za čtvrté, s výjimkou Španělska již ostatní zranitelné země unie (Řecko, Irsko či Portugalsko) financují svůj rozpočet mimo trh, resp. jsou napojeny na úvěry MMF. Neboli, výnosy vládních dluhopisů těchto zemí jsou již dávno vyšponované, avšak na hospodaření státu to nemá (momentálně) žádný vliv. Itálie se ovšem stále financuje, což znamená, že při výši dluhu 120 % HDP je každý výnosový bodík navíc znát.
A co řecké referendum znamená pro střední Evropu? Měnám včetně koruny se zřejmě minimálně do ledna nebude dařit, přičemž v Maďarsku a Polsku zřejmě opět porostou tržní úrokové sazby.
10:53
Martin Ehl: Vyhlášení referenda všechny zaskočilo, bankrot Řecka začal

Proč to Papandreu udělal? A z čeho bude Řecko žít od poloviny ledna?

Rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea vyhlásit referendum o nejnovějším úsporném balíčku zaskočilo v podstatě všechny: obyčejné Řeky, Papandreovy spolustraníky i opozici, řecké partnery v eurozóně, která se tak těžce a složitě dohaduje o pomoci zadlužené zemi.

Celý komentář si přečtěte ZDE

 

11:01
Pražská burza ztrácí 2,66 %, nejvíce CETV a ORCO

Pražská burza v 11:00 ztrácí 2,66 %. Největší propad mají tituly CETV a ORCO, které ztrácejí pět procent.

Banky si v Praze prožily propad už včera.

11:05
Hongkong: - 2,5 procenta

Index Hang Seng na burze v Hongkongu odepsal 2,49 procenta na 19.369,96 bodu.

11:07
Guardian: Na co se premiér Řeků zeptá

Britský server deníku The Guardian se zamýšlí nad tím, jakou otázku v referendu Řekové dostanou. Papandreu sice oznámil, že bude referendum, ale neodtajnil zatím přesné datum ani konkrétní otázku, na kterou budou lidé odpovídat. "Bude to zásadní věc," píše Guardian.
Pokud by se - jak navrhují špičky EU - rozhodovalo o tom, zda Řekové chtějí zůstat v eurozóně, potom je podle listu pravděpodobné, že převládne souhlas.
Pokud by ale formulace otázky byla taková, zda Řekové souhlasí s naposledy (na summitu eurozóny) odsouhlasenou pomocí zemi, která je podmíněna drastickými škrty a úspornými opatřeními, potom zřejmě dojde k odmítnutí.
Mnozí doufají, že nakonec "tichá většina" Řeků, tedy těch, kdo chtějí mít modernizovanou zemi a konkurenceschopnou ekonomiku, půjdou volit a výsledkem referenda bude "ano".

11:14
Špičky EU nechápou

Řecké rozhodnutí vyvolalo vlnu "zděšení" mezi představiteli hlavních ekonomik eurozóny. Agentura Blomberg cituje z francouzského deníku Le Monde: Francouzský prezident Sarkozy je "zděšen" rozhodnutím Řecka uspořádat referendum k přijetí pomoci eurozóny a odpisu části dluhu.
Německé vládní kruhy to hdonotí jako další překážku na cestě, jak se vymanit z dluhové krize. Zpráva o referendu přišla "jako blesk z čistého nebe, je tp překvapení a velmi riskantní," uvedl Norbert Barthle, člen strany CDU kancléřky Angely Merkelové.
"Je to enormně nejistá sázka. Víme, jak Řekové podpoří svoji vládu v takovém referendu? Ne, je to to nová neznámá," řekl.
Britský ministr financí George Osborne uvedl, že nový chaos vyvolaný Řeckem, zvyšuje riziko pro brtiskou ekonomiku, která se snaží vymanit z krize eurozóny. "Naše ekonomika má před sebou teřkou cestu, aby se dostala z dluhy poháněné minulosti. A bude ještě těžší kvůli dalším problému, které v eurozóně nyní vznikly."

11:27
Glosa k prvnímu dni Draghiho v čele ECB: Buď statečný, Mario, a uhas ten oheň

Ital Mario Draghi právě prožívá první den ve své funkci šéfa Evropské centrální banky. Zatímco jeho předchůdce Jean-Claude Trichet nastupoval v relativně klidném období v roce 2003 a měl zas se "rozkoukat", Draghi se, zdá se, pořádně zapotí už v úvodní den.

Hlavní ekonomický komentátor deníku Financial Times Martin Wolf Draghiho upozorňuje, že ECB je z velké části odpovědná za současnou krizi a že taky jako jediná ji dokáže zastavit.

A taky mu přeje statečnost.

Wolfův dopis Draghimu si přečtěte v následujícím odkazu:

Za vším hledej centrální banku aneb Buď statečný, Mario, a uhas ten oheň - čtěte ZDE

11:34
Koruna oslabuje, k dolaru je nad 18 Kč

Česká měna dnes dopoledne dál oslabila, k dolaru je znovu nad 18 korunami za dolar. Podle údajů serveru Patria Online byla koruna v 10:30 proti pondělnímu závěru k euru slabší o šest haléřů na 24,89 Kč/EUR a vůči dolaru klesla o téměř 35 haléřů na 18,14 Kč/USD.

11:41
Velká Británie zrychlila růst. Výsledky jsou optimističtější, než jaký je skutečný stav, varují analytici

 

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala růst o 0,5 procenta, což je výrazně vyšší tempo než o čtvrtletí dříve, kdy růst činil 0,1 procenta. Ve svém prvním rychlém odhadu to uvedl tamní statistický úřad.

Analytici v investiční bance Barclays Capital nicméně optimismus tlumí. Statistika za třetí čtvrtletí je podle nich optimističtější, než jaký je skutečný stav ekonomiky.

Jiná zpráva totiž ukázala prudký pokles aktivity v průmyslu, což nesvědčí o dobrém vývoji. Takzvaný index nákupních manažerů klesl na 47,4 bodu, zatímco v září byl na 50,8 bodu. Dostal se tak pod klíčovou hranici 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

 

11:43
Fotogalerie: Jak vnímají "řecký šok" ostatní média ve světě

Řeckému překvapení se věnují všechny internetové zahraniční servery na svých titulních pozicích.

PROJDĚTE SI FOTOGALERII JAK ZAZNAMENÁVAJÍ ZPRÁVU V TITULCÍH I JINDE

12:03
Pražská burza pokračuje v pádu - Komerční banka ztrácí téměř 7 %

Před dvanáctou hodinou pražská burza klesala téměř o čtyři procenta (3,89 %). Dolů totiž kromě Orca a CETV zamířily i banky - Komerční banka ztrácí 6,72 % a Erste Group Bank 4,71 %.

V červených číslech jsou všechny tituly kromě Pegas Nonwovens (+0,12 %).

12:28
Anketa: Myslíte si, že řecké referendum pošle eurozónu ke dnu?

HNByznys na Facebooku taky vyhlásil REFERENDUM. Odpovídat na to, zda řecké referendum pošle eurozónu ke dnu, můžete ZDE


12:39
Co říká řecká ústava o vypsání referenda (v angličtině):

 

Article 44 

* 1. Under extraordinary circumstances of an urgent and unforeseeable need, the President of the Republic may, upon the proposal of the Cabinet, issue acts of legislative content. Such acts shall be submitted to Parliament for ratification, as specified in the provisions of article 72 paragraph 1, within forty days of their issuance or within forty days from the convocation of a parliamentary session. Should such acts not be submitted to Parliament within the above time-limits or if they should not be ratified by Parliament within three months of their submission, they will henceforth cease to be in force.

* 2. The President of the Republic shall by decree proclaim a referendum on crucial national matters following a resolution voted by an absolute majority of the total number of Members of Parliament, taken upon proposal of the Cabinet.

A referendum on Bills passed by Parliament regulating important social matters, with the exception of the fiscal ones shall be proclaimed by decree by the President of the Republic, if this is decided by three-fifths of the total number of its members, following a proposal of two-fifths of the total number of its members, and as the Standing Orders and the law for the application of the present paragraph provide. No more than two proposals to hold a referendum on a Bill can be introduced in the same parliamen- tary term.

Should a Bill be voted, the time-limit stated in article 42 paragraph 1 begins the day the referendum is held.

* 3. The President of the Republic may under exceptional circumstances address messages to the People with the consent opinion of the Prime Minister. Those messages should be countersigned by the Prime Minister and published in the Government Gazette.

 

12:41
Cena ropy klesá

Ceny ropy klesají o více než dva dolary za barel. Dolů je táhnou obavy ohledně dluhové krize v eurozóně a bankrot americké makléřské společnosti MF Global.

Cena ropy Brent byla krátce před polednem na 107,49 dolaru za barel, WTI 90,70 dolaru.

12:53
Papandreu ztratil jednu poslankyni, má jen těsnou většinu 152 z 300 křesel

Premiérovi Papandreuovi se zmenšil počet jeho lidí v parmalentu. Před klíčovým hlasováním o důvěře tak disponuje jen 152 z 300 hlasů.

Koaliční řady opustila poslankyně a náměstkyně ministerstva zemědělství Milena Apostolakiová. Důvodem má být právě referendum.

Řecká opozice referendum odmítá a volá po předčasných volbách.

13:09
Šéf asociace německých bank: Nikdo neví, co se stane, když Řekové řeknou "Ne"

"Dolaďování kroků po eurosummitu teď zamrzlo," uvedl šéf asociace německých bank Michael Kemmer agentuře Reuters. Dle něj může se taky může stát, že dohoda ze summitu padne úplně, pokud Řekové v referendu řeknou "Ne".

Dle Kemmera nikdo neví, co by se pak stalo. 

13:16
Akcie bank stále padají

Société Générale krátce po 13. hodině klesaly téměř o 15 %, ING spadla o 12 %, KBC o 10%, Deutsche Bank o 9,3 %.

13:26
Další hlas z Německa: "Řekové nesou odpovědnost za celou Evropu"

"Řekové teď nesou zodpovědnost za celou Evropu," řekl podle agentury Bloomberg šéf německé sociální demokracie (SPD) Frank-Walter Steinmeier.

13:47
Opozice: Referendum nechceme, je to riskantní experiment

Papandreu referendem zpochybňuje členství Řecka v EU, uvedl šéf opoziční Nové demokracie Antonis Samaras po jednání s prezidentem Karolosem Papuliasem.

Samaras uvedl, že jeho strana je připravena zabránit "takovým riskantním a oportunistickým experimentům". Opozice požaduje předčasné volby.

14:00
Německá burza odepisuje 5 procent

Německý index DAX oslabuje o 4,98 % na 5804 bodu, když se pohyboval již na úrovni 5784 bodů.

Největší ztráty stále zaznamenává bankovní sektor: Commerzbank (CBK; -9,25 %), Deutsche Bank (DBK; -9,28 %). Allianz (ALV) je níž o 8,24 %. Infineon (IFX) ztrácí 8,32 %. MAN (MAN) oslabuje o 7,1 %.

 

14:07
Optimismus lídrů eurozóny zřejmě vyprchá

Ještě ve včerejším vydání dníku International Herald Tribune se objevila vtipná karikatura, která ironicky komentovala výsledek summitu lídrů eurozóny, kteří se dohodli na záchranném plánu pro eurozónu. O den později - po oznámení řeckého premiéra Papandrea, že chce referendum o přijetí další finanční pomoci od eurozóny - však již tato karikatura rozhodně neplatí.

Nová evropská hymna

14:19
Juncker znovu hovoří o bankrotu Řecka

Pokud občané Řecka v referendu odmítnou pomoc, kterou si jejich vláda vyjednala se zahraničními partnery, nelze vyloučit státní bankrot Řecka. V rozhlasové stanici RTL Radio to řekl šéf takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker.

"Řecký premiér toto rozhodnutí učinil, aniž by je projednal se svými evropskými kolegy," řekl Juncker. "To je něco, co přináší velkou nervozitu a co dodává velkou nejistotu k už tak dost velké nejistotě. My si musíme s klidnou hlavou promyslet, co s tím budeme dělat," poznamenal k nečekanému kroku Řecka Juncker.

Zda bude Řecko nuceno vyhlásit státní bankrot, bude podle Junckera záviset na více faktorech. Především na tom, jak bude v referendu formulována otázka, na kterou budou Řekové odpovídat, a o čem přesně budou občané Řecka hlasovat.

14:36
Blog sociologa Petra Hampla: Vivat Papandreu!

Řecký premiér se zachoval jako poctivý a slušný člověk. Umožnil svým spoluobčanům, aby si o dalším směřování země rozhodli sami. Je to správné. Rozhodnutí, které před Řeckem stojí, není odborné, nýbrž politické a mravní.

Mohou přijmout řešení, které jim nabízejí ti, kdo je do současné krize dostali. Tedy odvrácení nebo odložení státního bankrotu, setrvání v eurozóně, hospodářský pokles, další růst nezaměstnanosti, žádnou naději na změnu a jistotu, že za pár let se dluh vrátí do současné výše.

Nebo si mohou vybrat státní bankrot a vlastní změnu. Tedy rychlou katastrofu (to není metafora, skutečnou katastrofu) a po ní situaci, kdy budou chudší než dnes, ale kdy bude mít smysl pracovat, podnikat, studovat, zakládat firmy, lákat turisty…

14:50
Exkluzivně ve středu v HN: Rozhovor s bývalým poradcem Papandrea

"První metou pro řeckou vládu je hlasování o důvěře v parlamentu tento pátek. Teprve potom vypukne debata o podmínkách, termínu a otázce referenda," řekl v rozhovoru pro HN Nikolaos Bilios, do září letošního roku člen týmu poradců řeckého premiéra.

Naznačil také, že není jasné, zda by výsledek případného referenda byl pro parlament a vládu závazný. Celý rozhovor s Biliosem přinesou zítřejší HN.

14:53
Wall Street otevřel do červených čísel

V Česku máme už zimní čas, v USA ještě ne - na Wall Street se proto už půl hodiny obchoduje. A stejně jako v Evropě jsou akcie v mínusu. Trojice klíčových zámořských indexů ztrácí 2 až 2,5 procenta. DJIA -2,15 %, S&P 500 -2,40 %, Nasdaq -2,38 %.

15:23
Komentář Václava Frančeho, analytika Raiffeisenbank: Optimismus z nové pomoci Řecku je ten tam

Výsledek referenda, pokud bude vypsáno, je nejistý – většina Řeků s pomocí spíše nesouhlasí a raději by viděla vyhlášení platební neschopnosti Řecka.

Nejspíš si ale neuvědomují, že Řecko má primární deficit a z vlastních příjmů není ani schopno financovat chod státu, a tedy po vyhlášení  případné platební neschopnosti by Řecku dlouho nikdo za rozumný úrok nepůjčil a musely by následovat ještě drastičtější úsporná opatření.

Papandreův výrok byl ještě umocněn tím, že významný americký broker MF Global včera požádal o ochranu před věřiteli, protože příliš nainvestoval do evropských dluhopisů. (První oběť dluhové krize mezi velkými brokery. MF Global požádá o ochranu a prodá aktiva - čtěte ZDE)

Riziková averze se po těchto událostech významně zvýšila a optimismus z nové pomoci Řecku je ten tam. Většina akciových titulů je tak dnes hluboko v červených číslech, nejvíce padají pochopitelně akcie finančních institucí.

Výnosy německých desetiletých vládních dluhopisů tak opět spadly výrazně pod 2 % - aktuálně se jejich výnosy pohybují okolo 1,8 %. Zvýšení rizikové averze dokladuje i to, že spread mezi výnosy českých a německých desetiletých vládních dluhopisů dnes narostl na 1,4 p.b. Samotné české desetileté vládní dluhopisy se dnes obchodují s výnosem zhruba 3,3 %. Česká koruna dnes pod vlivem zvýšené rizikové averze oslabila k 25,0 CZK/EUR a podobně se vyvíjely i ostatní regionální měny.

15:34
Index strachu indikuje zhoršující se náladu na trhu

Index volitility trhu měřený indexem VIX (Volatility S&P 500 index) vyskočil s otevřením zámořských trhů nad hodnotu 36 bodů - tedy do pásma, které je obecně považováno za "nebezpečné" a mělo by investory donutit ke zvýšené pozornosti.

15:45
Řecký výrok zasáhl i ceny ropy

Obavy z prohloubení dluhové krize v Evropě se projevily i na trhu s ropu. Během odpoledne se pokles cen ropy prohloubil a americká lehká ropa WTI zlevnila o více než čtyři dolary pod 90 dolarů za barel.

Cena WTI se dnes propadla až na 89,17 dolaru za barel. V říjnu přitom stoupla téměř o 18 procent, takže zaznamenala nejprudší měsíční nárůst od května 2009. Severomořská ropa Brent dnes zlevnila o zhruba 3,3 dolaru na 106,30 dolaru za barel poté, co za říjen stoupla o 6,6 procenta, nejvíce od letošního dubna.

"Na trhy se vrátila averze vůči riziku," uvedl analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank. "Dluhová krize v eurozóně je převládajícím tématem a řešení, které jsme minulý týden oslavovali, se již nezdá být jisté," dodal.

16:16
Komentář Josefa Němého, analytika Komerční banky: Pouhé tři dny

Pouhé tři dny. Tak dlouho na akciových trzích vydržela naděje, že evropský summit z minulého týdne vyřeší problémy se zadlužením Řecka.

Zatímco minulý čtvrtek přinesla dohoda euforický růst a v pátek akcie stagnovaly, včera začaly padat a dnes už jsou západoevropské burzy níže, než byly před summitem. Spouštěčem dnešních výprodejů bylo rozhodnutí řeckého premiéra vypsat referendum o další finanční pomoci, což zcela otřáslo důvěrou investorů a vyvolalo paniku především v bankovním sektoru, kde si mnoho západoevropských bank připisuje dvouciferné ztráty. Pod prodejním tlakem jsou kromě řeckých bank hlavně ty francouzské a italské.

Celý západoevropský bankovní index odepisuje přes 6 %. Klesají i všechny ostatní sektory, a proto v tuto chvíli hlavní indexy padají o 3-5 %. Špatná nálada se přelila i do zámoří, kde akcie oslabují téměř o 2 %.

Výprodeje se dnes nevyhnuly ani českým akciím. Index PX v souladu s vývojem v Evropě ztratil 3,6 % a poprvé téměř po měsíci se propadnul pod 900 bodů. Dosavadní letošní minimum je už jen o 3,5 % níže. Dnes byla na pražské burze o nové podnikové zprávy nouze, a proto se ceny akcií měnily v podstatě jen podle toho, jak investoři vnímají jejich rizikovost. Nejvíce tak padaly finanční a cyklické tituly, jen mírně ztráty naopak zaznamenaly defenzivní emise jako Telefonica nebo Fortuna.

16:52
Špičky eurozóny míří do Cannes

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský premiér Nicolas Sarkozy budou už ve středu jednat ve francouzském letovisku Cannes se zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU a poté zvlášť s představiteli Řecka.

Státníci a mezinárodní instituce tak reagují na pondělní prohlášení řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že o přijetí další finanční pomoci od eurozóny na základě dohody z 27. října budou Řekové rozhodovat v referendu.

Elysejský palác podle AFP rovněž ujistil, že Paříž a Berlín jsou rozhodnuty uskutečnit plán na záchranu Řecka. Paříž a Brusel se však také shodly na potřebě urychleného přijetí "cestovní mapy" k řešení nastalé situace.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes podle agentury Reuters prohlásil, že kancléřka a francouzský prezident se dohodli společně s evropskými partnery, že "budou garantovat plné a urychlené uskutečnění rozhodnutí ze summitu (EU), která jsou dnes nezbytnější než kdykoli dřív".

17:08
Pozice Papandrea se otřásá

Řecký kabinet na dnešní odpoledne svolal mimořádnou schůzi. Důvodem je tlak na premiéra Papandrea, který si svým prohlášením "vysloužilů i pozvání na schůzku vyspělých zemí G20, která začíná ve čtvrtek v Cannes.

Papandreu je však i pod tlakem na svém domácím poli, když jeho koaliční většina v parlamentu se stává velmi křehkou, poté co dnes ohlásilo odchod dva poslanci a vláda tak má nyní podporu jen 151 poslanců ze 300.

Podle deníku Wall Street Journal by na svém mimořádném zasedání mohl kabinet mohl rozhodovat o své další existenci.

Otázkou je, zda bude přítomen řecký ministr financí Evangelos Venizelos. Ten byl dnes ráno dopraven do aténské nemocnice s velkými bolestmi žaludku, mluví se o prasklém žaludečním vředu. Podle informací z vládních kruhů ale očekávají, že večer už bude moci být z nemocnice propuštěn.

17:45
Pražská burza propadla o 3,5 procenta

Pražskou burzu dnes stejně jako další evropské trhy opět postihly výrazné ztráty. Reagovaly na zprávu z Řecka, které nově plánuje referendum ohledně přijetí pomoci ze strany eurozóny. Hlavní index PX odepsal 3,55 procenta na 897,3 bodu. Výrazně si pohoršily obě bankovní emise.

Akcie Komerční banky spadly o téměř šest procent na 3259 korun a cenné papíry rakouské Erste Bank zlevnily o 4,81 procenta na 375,90 koruny.

17:58
Italská burza propadla o téměř 7 procent

Západoevropské akcie dnes utrpěly nejhlubší ztrátu za více než měsíc a jejich hlavní index ztratil 3,5 procenta.

Nejvíce ztratil index italské burzy MIB, který se propadl o 6,8 procenta. Index frankfurtské burzy DAX klesl o pět procent, pařížský CAC o 5,2 procenta, španělský IBEX o 4,6 procenta a řecký ATX o pět procent. Ztráty mírnila londýnská burza, kde index FTSE 100 klesl jen o 2,3 procenta.

Výrazně ztrácely především akcie bank. Societé Generale, matka Komerční banky, ztrácí 16 procent, BNP Paribas 13 procent.

19:25
Řecký ministr obrany chystá personální rošádu v armádě

Řecký ministr obrany Panos Beglitis navrhl výměnu na klíčových pozicích ve velení armády a letectva, upozorňuje deník The Guardian.  Deník Athen News to označil za "překvapivý krok". Dřívejší spekulace o tom, že Beglitis zvažuje vojenský puč, ale zatím nic nepotrzuje, píše Guardian.

19:33
Plán na referendum je mrtvý, tvrdí zdroj ze Socialistické strany

Zatím nemáme informace o jednání řeckého kabinetu, které mělo začít před více než dvěma hodinami.

Objevují se nicméně zprávy, že myšlenka referenda, které by schválilo záchranný plán, je mrtvá.

Dow Jones to řekl zdroj ze Socialistické strany. Tato zpráva by byla pro Evropu úlevou, což se ukazuje i na vývoji amerického akciového indexu Dow Jones, který ztrácí už jen 1,5 procenta.

Premiér George Papandreu by tím ale dostal do složité situace, komentuje Guardian.

19:37
Euro ztrácí

Jednotná evropská měna se propadla až na 1,3608 USD, tedy na nejnižší úroveň od 12. října. Později část ztrát smazala a kolem 18:00 SEČ se prodávala za 1,3668 USD. Oproti pondělnímu závěru tak vykazovala pokles o téměř dvě procenta.

20:04
Šéf Světové banky: Řecké referendum může být malér

Řecké referendum by bylo hazardem a případné zamítnutí záchranného plánu veřejností by byl "malér", tvrdí šéf Světové banky Robert Zoellick.

"Světová ekonomika je stále choulostivá...mohla by rychle propadnout, pokud trhy vládám neuvěří, že budou pokračovat v nastoupeném plánu."

"Bylo by zavádějící si myslet, že někdo vás zachrání. Evropa musí vyřešit svoje problémy, USA své a Japonsko také," dodal Zoellick.

20:28
Americké akcie prohubují ztráty

Hlavní indexy na Wall Street ztrácejí přes dvě procenta:

Dow Jones -2,02 %

S&P 500    -2,39 %

Nasdaq     -2,45 %

Tady je pohled na vývoj titulů v rámci indexu S&P 500. Do zelených čísel se dostalo pouze několik málo firem, například farmaceutická firma Pfitzer díky mimořádně dobrým výsledkům.

21:14
Papandreu na referendu trvá

Na večerním jednání řeckého kabinetu premiér Papandreu potvrdil, že trvá na konání referenda, nazvdory vlně kritiky, který v Evropě a ve světě vyvolal.

Vláda navíc věří, že při pátečním hlasování získá od parlamentu důvěru.

Akcie na Wall Street tak ještě před dnes časnějším závěrem zasáhla další vlna výprodejů. Dow Jones uzavřel slabší o 2,48 %.

Obavy z šíření řecké krize dopadaly zejména na akcie bank. Těžké ztráty postihly akcie bank Goldman Sachs a Morgan Stanley.

21:39
On-line zpravodajství zde končí, děkujeme čtenářům za pozornost.