Americký vysokoškolák Alan Joyce se stal nechtěnou celebritou poté, co australská letecká společnost Qantas Airways v sobotu nečekaně zrušila všechny lety kvůli sporu s odboráři. Jmenuje se totiž stejně jako generální ředitel Qantasu, a tak se na jeho účet na internetové sociální síti Twitter bezprostředně snesla vlna rozhořčení a ostré kritiky.

Jak napsala australská tisková agentura AAP, jedním z těch, kdo se opřel do nesprávné osoby, byl i reportér stanice Channel Ten Hugh Riminton. "Pokud jste tak hrdý na 'tvrdé rozhodnutí', které jste přijal, co kdybyste udělal stejné ohledně svého platu?" napsal mu v noci na neděli.

Ale americký Alan Joyce nehodlal nikoho nechat na pochybách, že štěká na špatný strom. "Jsem asi takový generální ředitel Qantasu, jako je Will Smith slavný filmový herec," napsal pobaveně student kalifornské Stanfordovy univerzity. "Těší mě, že oceňujete můj dokonalý americký přízvuk, ale hádám hledáte jiného Alana Joyce," dodal.

Když vyšel omyl najevo, obrátila se kritika v sympatie projevené nejen stoupajícím počtem příznivců, ale i návrhy, aby Alan Joyce dostal od Qantasu nějakou tu letenku do Austrálie zdarma - tedy až začne největší australská letecká společnost opět létat.

Desetitisíce naštvaných pasažérů

Desetitisíce cestujících uvízly na letištích poté, co australská letecká společnost Qantas Airways v sobotu zastavila všechny domácí i zahraniční lety kvůli sporu s odbory ohledně pracovních podmínek a mezd. Do sporu se už vložila australská vláda, která svolala mimořádné zasedání arbitrážního soudu a usiluje o soudní příkaz, který by největší australskou leteckou společnost přiměl vrátit letadla na oblohu, napsala dnes agentura AP.

Každý den létá spoji Qantasu zhruba 70 tisíc cestujících. Ti od soboty zůstali na letištích po celém světě a snaží se přeorganizovat další cestu. Qantas už v uplynulých týdnech musel přesouvat a měnit lety kvůli protestům zaměstnanců zapojených ve třech odborových svazech.