Slovensko jako jediná země eurozóny nemusí navyšovat svou pomoc na záchranu Řecka. Novinářům to po ukončení krizového summitu v Bruselu ve čtvrtek ráno sdělila slovenská premiérka Iveta Radičová.

"Slovensku se jako jediné zemi eurozóny podařilo získat výjimku z účasti na navýšení Evropského fondu finanční stability neboli dočasného eurovalu. Ten byl navýšen z původních 109 miliard eur, dohodnutých v létě, na současných 130 miliard eur. Slovensko se však na doplácení rozdílu ve výši 21 miliard eur nezúčastní ani jediným centem," uvedla podle serveru Pravda.sk Radičová.

Na summitu se mimo jiné dohodlo, že v souvislosti s dluhy Řecka soukromí věřitelé odepíší 50 procent řeckých dluhů, což by mělo odpovídat zhruba 100 miliardám eur. Členské země eurozóny by pak měly podle prohlášení eurozóny přispět k balíčku o zapojení soukromého sektoru až 30 miliardami eur. Na základě toho by tak veřejný sektor byl připraven zajistit program financování až do 100 miliard eur do roku 2014. Nový program by měl být dohodnut do konce letošního roku.

Radičová výsledky summitu v krátkém prohlášení nad ránem nastínila následovně: "První zpráva: dobrovolná účast bank ve výši 50 procent. Druhá zpráva: následná potřeba a tlak na navýšení účasti i veřejných financí. A třetí zpráva: Slovenská republika se toho navýšení nezúčastňuje. Takže jsme jediná země, která má v rámci tohoto programu výjimku," uvedla.

Otázkou zůstává, jak se slovenské premiérce podařilo přesvědčit evropské partnery, aby jí výjimku schválili. "Nebylo to lehké, ale jasně jsme se vyjádřili, že máme podmínky a že za tuto hranici jednoduše nepůjdeme," odpověděla novinářům Radičová a jen neurčitě dodala, že její argumenty byly racionální.