Právě v době, kdy si Renáta Jindrová, vrchní ředitelka z ministerstva zemědělství, musela spolu se svým odvolaným šéfem Ivanem Fuksou "balit kufry", přiváděl si nový ministr Petr Bendl (oba ODS) do úřadu coby klíčového poradce jejího exmanžela Tomáše Jindru. Zdá se to být jen úsměvná historka, ale realita je drsnější.

V Tomáši Jindrovi přichází na úřad právník napojený na jednoho z nejvlivnějších lobbistů ODS Iva Rittiga, zařazeného v éře premiéra Topolánka mezi proslulé stranické "kmotry" (což sám Rittig nelibě nese).

Samotná Jindrová byla okamžitě nahrazena dalším právníkem blízkým Rittigovi, Pavlem Škvárou. Obě změny týdeníku Ekonom potvrdil sám Bendl. Ten nijak nepopírá, že se s Rittigem zná - ale žádný vliv na něho prý lobbista nemá. "Právníka potřebuji," zdůvodnil Škvárovo angažmá.

Vyhodili ho z dopravy, vrátil se jinudy

Týdeník Ekonom už v roce 2009, kdy byl Petr Bendl ministrem dopravy, upozornil, že jeho tehdejší manželka Tamara vlastní v pražské Pařížské ulici několik luxusních butiků v sousedství obchodů Rittiga a jeho partnerky Lenky Vejvalkové.

I na dopravě byl Bendlovým poradcem Tomáš Jindra, který stejně jako Rittig sídlí u pražské Prašné brány, byť advokát své vztahy s lobbistou odmítá komentovat (viz Ekonom č. 37/2010).

Po loňských volbách nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) Rittigovi a dalším lobbistům vstup na ministerstvo teatrálně zakázal. I Jindra v resortu skončil.

Škvára a Jindra se ale okamžitě přesunuli na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde se Jindra stal právním poradcem ministra Martina Kocourka (ODS), dalšího svého dlouholetého známého. Pavel Škvára, který byl za Bendla na dopravě náměstkem, získal z Kocourkova popudu pozici náměstka ve Správě státních hmotných rezerv.

Pro Škváru a Jindru je tak po Bártově vyhazovu Rittiga z dopravy zemědělství druhým resortem, kde zakoušejí podstatně vstřícnější zacházení. "Vtrhli tam jako velká voda," řekl týdeníku Ekonom o příchodu Rittigových "farmářů" jeden z vysokých úředníků ministerstva zemědělství, jenž je zevrubně obeznámen i se zákulisním děním.

Agrární resort má přitom pro lobbisty velmi slušný potenciál. Nejenže zadává nejrůznější zakázky, ale patří mu například lukrativními nemovitostmi vybavený Pozemkový fond nebo obří státní firma Lesy ČR, kde právě nyní probíhají speciální tendry na lesnické práce v hodnotě desítek miliard korun.

Právník Jindra bude teď nejspíše působit v úloze dvojporadce - souběžně na průmyslu i zemědělství.

Vedle Škváry a Jindry se do funkcí v agrárním resortu ale prosazují i jiní Bendlovi známí z ODS.

Poradcem bude například také Vilém Žák, který Bendlovi kdysi dělal náměstka pro životní prostředí na středočeském hejtmanství. Naposledy ale Žák působil jako poradce Pavla Drobila (ODS), jenž odešel z postu ministra životního prostředí kvůli korupčnímu skandálu.

Z funkce šéfa Ústavu zemědělské ekonomiky a informací byl odvolán Václav Bašek (důvod: připravovaný odchod do důchodu), a nahradil ho reprezentant pražské ODS Jan Šlajs.

Ten předtím na ministerstvu zastával post vrchního ředitele správní sekce, jež se nyní uvolnila, a ve hře "škatule, škatule, hejbejte se" ho teď na Bendlův pokyn obsadil Jan Ludvík. I ten již v minulosti osvědčil věrnost ODS. Už za ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) vedl takzvaný zakladatelský odbor, jenž má na starost i klíčové státní firmy (včetně Lesů ČR nebo Povodí). Jakmile v navenek "úřednické" vládě Jana Fischera usedl do ministerského křesla Jakub Šebesta, nominovaný ČSSD, Ludvík se musel kvůli údajně "vážným pochybením" poroučet. Teď tedy přichází jeho comeback.

Definitivní rehabilitace

Další možné personální změny, a to i na postech náměstků, ministr Bendl zatím nekomentuje. Hovoří se ale o ohroženém postu současného šéfa Státní veterinární správy Milana Maleny (Bendl to však zatím popírá). A své místo asi zdaleka nemá jisté jeden z klíčových Fuksových spolupracovníků, Roman Boček (ODS).

Už nyní byl sesazen z pozice prvního náměstka na náměstka "obyčejného".

Jak známo, premiér a šéf ODS Petr Nečas k výměně ministra zemědělství sáhl především z vnitrostranických důvodů (viz Ekonom č. 42/2011). Fuksa totiž patřil k odbojné skupině Nečasova kritika Petra Tluchoře, který se chystal ovládnout důležitý středočeský region.

Premiér dal ovšem Fuksovým odvoláním jasně najevo, že rebely nestrpí. Na regionálním sněmu Bendl svoji pozici v kraji uhájil. A to údajně i díky hlasům lidí, kteří včas "prozřeli" a od Tluchoře utekli ke konkurenci. "To byl právě případ Bočka, i když nejen jeho," řekl týdeníku Ekonom jeden z přímých účastníků tajného hlasování. "Já své přátele nezrazuji," reagoval Boček, aniž by specifikoval, pro koho zvedl ruku. Otázkou zůstává, jak posílení vlivu "rittigovců" může dolehnout na toho, kdo celé změny odstartoval - totiž na premiéra Nečase. Na jednu stranu se stále snaží prezentovat coby onen pan Čistý. Podařilo se mu nyní například zřejmě definitivně zastavit korupční pověstí opředený obří ekotendr.

Ale jeho agrární mise ve svém konečném důsledku vede k jisté rehabilitaci Iva Rittiga, kterého podle jeho slov Mirek Topolánek pasoval mezi "kmotry". "Nečas tyto vazby vůbec neřeší. Šlo mu o jediné, oslabit vliv rebelujícího Tluchoře," říká zdroj velmi blízký premiérovi.

Martin Mařík
Jiří Pšenička


Ivo Rittig (vlevo) získal vliv za premiéra Mirka Topolánka. Po jeho pádu se zdálo, že bude odstaven, nakonec získal silný vliv hned ve dvou resortech. Foto: ČTK

Související