Trest 12 let vězení vynesl v pátek soud v litevském hlavním městě Vilniusu nad irským občanem Michaelem Campbellem, který se v Litvě pokoušel nakoupit zbraně pro extremistickou irskou teroristickou organizaci Pravá IRA.

Soud podle tiskových agentur uznal Campbella vinným z pokusu o pašování zbraní, z pokusu podpořit teroristickou organizaci a z nezákonného držení zbraní.

"Působil jako člen zločinecké skupiny," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. Usvědčily ho nahrávky agenta litevské tajné služby, který se vydával za ilegálního prodejce zbraní. Zatčen byl 22. února 2008 ve Vilniusu.

Campbell, kterému je 39 let, nedal po oznámení rozsudku najevo žádnou reakci, poslouchal tlumočníka a usmíval se na svou obhájkyni, uvedla agentura AFP. Nyní má 20 dní na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Podle obhájkyně tak zřejmě učiní. Obžaloba požadovala trest 16 let vězení.

Během procesu se Campbell přiznal k pokusu o nakoupení zbraní, popřel však, že by měly být pro Pravou IRA. Pro koho tedy měly být, ale neuvedl.

Vzhledem k tomu, že jeho starší bratr Liam je šéfem Pravé IRA, je podezření téměř jisté. Liam je v současnosti v Severním Irsku ve vyšetřovací vazbě na základě litevské žádosti svědčit v procesu s Michaelem.

 

Pravá IRA se odštěpila v roce 1997 od takzvaného provizorního křídla původní Irské republikánské armády (IRA), protože mateřskou organizaci považovala za příliš usedlou a málo aktivní. Pravá IRA stojí za bombovým útokem v Severním Irsku ze srpna 1998, který si vyžádal 29 mrtvých.

Související