Vláda plánuje vynaložit na náklady za provoz obnovitelných zdrojů v příštím roce opět 11,7 miliardy korun. Elektřina pro domácnosti by tak měla v průměru zdražit v meziročním srovnání o 4,3 procenta, podniky za elektřinu zaplatí asi o 6,2 procenta více.

Vyplývá to z návrhu nařízení vlády ke stanovení prostředků pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jehož předkladatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu. Největší část dotací půjde na podporu fotovoltaiky.

V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny.

Vládní dotace na obnovitelné zdroje činily 11,7 miliardy korun také v letošním roce. Elektřina letos kvůli tomu pro domácnosti zdražila v průměru o 4,6 procenta, podniky za elektrický proud platí o 5,2 procenta více. Bez státní dotace by zdražení bylo mnohem výraznější.

Kdyby vláda pro rok 2012 znovu neposkytla miliardové prostředky na obnovitelné zdroje, elektřina pro domácnosti by zdražila v průměru o 11 procent a pro velkoodběratele o 15 procent, stojí v návrhu MPO.

Přehazování peněz

Zdroji těchto 11,7 miliardy korun byla letos 26procentní daň ze solárních elektráren. Prostředky vláda čerpala také z 32procentního zdanění bezplatných emisních povolenek. Zvýšily se také poplatky za zábor půdy, na které solární elektrárny stojí. Z těchto zdrojů budou prostředky pravděpodobně čerpány i v příštím roce.

Vládní dotace na obnovitelné zdroje v příštím roce sníží poplatek za obnovitelné zdroje z předpokládaných 625 korun na megawatthodinu na 420 až 430 Kč/MWh. Letos činil tento poplatek díky dotacím 370 Kč/MWh. Zvýšení poplatku pro příští rok souvisí s loni připojeným vyšším instalovaným výkonem solárních elektráren, než energetici předpokládali. Výrazně také rostl výkon bioplynových stanic.

Rozhodnutí o dotacích na obnovitelné zdroje má vstoupit v platnost do konce října. Energetický regulační úřad pak do konce listopadu vydá rozhodnutí o cenách elektřiny na rok 2012. 

Prudký nárůst fotovoltaiky loni souvisel s tím, že výhodné výkupní ceny takzvané zelené elektřiny přilákaly do solárního sektoru řadu investorů. Solárních elektráren začalo rychle přibývat a jejich instalovaný výkon se zvýšil více než čtyřnásobně na zhruba 1950 MW.

Pro letošní rok se již podmínky pro podnikání ve fotovoltaice zpřísnily, náklady na provoz solárních elektráren se ale podle odborníků budou promítat do zdražení elektřiny ještě řadu let.