Hlavní důvod současných animozit mezi vládami vidí Ian Scott, bývalý ředitel Světové banky, v tom, že každý sleduje jen vlastní zájmy, ne zájmy eurozóny jako takové. Jak však připomíná, nechat zkrachovat Řecko by znamenalo přivodit ještě větší finanční problémy ostatním.

Jste bývalým ředitelem Světové banky a často jste se setkával s hlavami států či ekonomy. Je těžké najít s nimi společnou řeč?

Vždycky je to těžké. Představte si, že na jedné straně máte instituci, řekněme Světovou banku, která mluví ze své perspektivy, a tudíž má svá kritéria, hodnotový žebříček, své cíle.
Na druhé straně máte stát či státy, které prezentují také své pozice. Nevyhnutelně mají tyto strany jiná stanoviska. Spíše bych proto hovořil o hledání společné půdy ve smyslu společných cílů.
Pokud přijdou obě strany k jednání už s pozicí, že z ní neustoupí, daleko se nedostanete. Musí zde být tedy založen společný základ již na závazku, že najdete řešení dobré pro obě strany. Diplomacie je umění podat věci, které je velmi těžké říci a které by jinak mohly být nepřijatelné druhou stranou, takovým způsobem, že to nevyvolá napětí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru