Hlavní důvod současných animozit mezi vládami vidí Ian Scott, bývalý ředitel Světové banky, v tom, že každý sleduje jen vlastní zájmy, ne zájmy eurozóny jako takové. Jak však připomíná, nechat zkrachovat Řecko by znamenalo přivodit ještě větší finanční problémy ostatním.

Jste bývalým ředitelem Světové banky a často jste se setkával s hlavami států či ekonomy. Je těžké najít s nimi společnou řeč?

Vždycky je to těžké. Představte si, že na jedné straně máte instituci, řekněme Světovou banku, která mluví ze své perspektivy, a tudíž má svá kritéria, hodnotový žebříček, své cíle.
Na druhé straně máte stát či státy, které prezentují také své pozice. Nevyhnutelně mají tyto strany jiná stanoviska. Spíše bych proto hovořil o hledání společné půdy ve smyslu společných cílů.
Pokud přijdou obě strany k jednání už s pozicí, že z ní neustoupí, daleko se nedostanete. Musí zde být tedy založen společný základ již na závazku, že najdete řešení dobré pro obě strany. Diplomacie je umění podat věci, které je velmi těžké říci a které by jinak mohly být nepřijatelné druhou stranou, takovým způsobem, že to nevyvolá napětí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se