V Bruselu se v pátek uskuteční s napětím očekávané setkání ministrů financí členských zemí eurozóny. Jde o klíčovou schůzku před nedělními summity EU a eurozóny. Na nich budou unijní lídři usilovat o nalezení řešení dluhové krize i potíží Řecka a celé eurozóny.

Najít cestu, jak se vymanit z krize, se ale Evropa pokouší už delší dobu, zatím se jí však najít účinný lék nepodařilo. K nedělním vrcholným schůzkám, které byly odloženy z počátku týdne právě kvůli snaze přijít s komplexní strategií pro řešení krize, se tak upíná velké očekávání.

Jenže víkendová jednání podle posledních událostí zřejmě rázná řešení nepřinesou. Francie a Německo se totiž stále nemohou dohodnout na konečné podobě fungování eurovalu. Kvůli tomu nemůže německá kancléřka Angela Merkelová představit detailní plány fungování fondu EFSF německému parlamentu. A podle nové legislativy kancléřka musí od Bundestagu dostat mandát, aby mohla konkrétní návrhy dojednat.

Merkelová proto v pátek zrušila plánovanou řeč před poslanci.

Rozhodne až druhý summit

Ve čtvrtek se tak dokonce objevily spekulace, že Německo bude chtít summit znovu odložit právě kvůli absenci řešení.

,,Nedojde k žádné dohodě,"řekl listu The Financial Times blíže neurčený představitel německé vlády. ,,To se stane nejdříve ve středu," doplnil.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Obě země se tak dohodly, že v příštím týdnu uspořádají další summit, na kterém by už konkrétní opatření měla být schválena. Podle francouzský představitelů by se setkání mělo konat nejpozději ve středu 26. října.

Oznámení dalšího summitu zvyšuje obavy ohledně schopnosti eurozóny jednat společně a stabilizovat evropskou měnu. Už ve čtvrtek na to zareagovaly evropské trhy, které v závěru obchodování zrychlily svůj pokles.

Horlivá jednání, která se nyní zejména v eurozóně vedou, se týkají mimo jiné potřeby rekapitalizace evropských bank, seškrtání řeckého dluhu i efektivnějšího využití prostředků záchranného fondu fondu eurozóny (EFSF).

Páteční jednání v Bruselu začíná ve 14:00 a dá se očekávat, že se protáhne do nočních hodin.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru