Tuzemským trhem čerpacích stanic se šíří nová vlna daňových podvodů. Hitem podvodníků se v minulých měsících stal prodej pančované nafty, dovezené z Polska. Stát přichází v tomto případě o část spotřební daně i DPH. Podle zjištění celní správy se jen za tři poslední měsíce mohlo k tuzemským čerpacím stanicím dostat v tomto případě možná víc jak deset miliónů litrů ošizené nafty. Podvody už trvají ale mnohem déle.

„Máme podezření na několik polských firem, které v blízkosti hranic s Českou republikou nakupují naftu v režimu podmíněného osvobození od daně a chemickou cestou z ní vytvářejí mazací oleje. Ty se pak dovážejí zpět k nám,“ uvedla ve čtvrtek při odborné konferenci Petrol Summit v Praze šéfka odboru spotřebních daní na Celní správě Jitka Danielová.

Podvodníci využívají skutečnosti, že mazací olej, pokud není určen k pohonu motorů nebo vytápění, nepodléhá daňové povinnosti. V tomto případě však ale u čerpacích stanic po celé republice končí. Nejčastěji smíchaný s klasickou motorovou naftou.

Na jediném litru mazacího oleje, prodaného u pump jako nafta, ušetří podvodníci necelých 11 korun spotřební daně a k tomu ještě kolem pěti korun DPH.

Info

4-8 miliard korun

je odhad daňových úniků, které způsobují podle odhadu MF ročně státu podvodníci se spotřební daní a DPH

Hrozí poškození motoru

O závažnosti případu svědčí i to, že o něm už jednali osobně ředitelé celních správ Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Odhaduje, že pančování způsobilo loni zhruba čtyřmiliardovou daňovou ztrátu. „Neumíme ale rozlišit, přesně jaká část z toho je ztrátou přímo v České republice a jaká část takto ošizených daní připadá na okolní státy. Tohle nezdaněné palivo migruje velmi často přes hranice,“ říká Danielová.

Jakkoliv je mazací olej svým složením a vlastnostmi podobný naftě, může jeho natankování podle manažera kvality ve společnosti Benzina a experta České asociace petrolejářského průmyslu Václava Louly v některých případech způsobit i vážné poškození motoru. „Pokud se podaří odhalit konkrétní viníky, budeme žádat jejich přísné potrestání,“ reaguje Loula.

 

Více čtěte v pátečních HN.

ctete patek

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru