Evropský fond finanční stability bude moct nakupovat dluhopisy zemí eurozóny. Země ale bude muset prokázat, že její dluh je dlouhodobě zvládnutelný.

Tudíž budou snižovat deficit, nebudou mít žádné problémy s insolvencí bank a také bude muset respektovat příslib snižování makroekonomické nerovnováhy.

O tom, že euroval bude nakupovat na sekundárním trhu státní dluhopisy, informuje agentura Reuters. Odvolává se na návrh pravidel fungování fondu.

Kurz eura na zprávu zareagoval silným růstem, a měna tak smazala všechny ranní ztráty.

Dokument předpokládá, že záchranný fond eurozóny bude moci k nákupu dluhopisů na sekundárním trhu použít veškerou úvěrovou kapacitu, kterou v té chvíli bude mít volnou.

Záchranný fond bude moci nakoupené státní dluhopisy prodat zpět na trhu, jakmile se situace zklidní a budou příznivější ceny.

Pokud se tak nestane, EFSF bude moci dluhopisy držet až do splatnosti, což ale výrazně sníží jeho schopnost včas a dostatečně reagovat na vývoj trhu.

Země, která bude chtít pomoci fondu využít, ale nejprve bude muset podat žádost. Schválit ji bude muset Evropská centrální banka a ministři financí zemí eurozóny.

Na pravidlech a výši eurovalu se nemohou dohodnout Francie a Německo a nic na tom nezměnila ani schůzka špiček EU za účesti Nicolase Sarkozyho a Angely Merkelové. Přitom v neděli se koná summit eurozóny, na kterém obě země chtěly představit společený plán záchrany eurozóny.

Návrhem dokumentu se podle Reuters bude v pátek zabývat schůzka ministrů financí zemí eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru