Hodinový výkon na zaměstnance klesal poprvé od roku 2008 dvě čtvrtletí v řadě, a jak odhadují ekonomové newyorského Fedu, efektivita v soukromém sektoru poroste pouze polovičním tempem v porovnání s roky 1997 až 2003, lemujícími dobu zázračného růstu produktivity („productivity miracle“).

Opakování takového zázraku by americké ekonomice přišlo v současnosti vhod, ačkoli analytici spíše sázejí na další pokles produktivity, přirozeně spojený s pomalejším růstem mezd, slabší tvorbou nových pracovních příležitostí a narůstáním rozpočtového schodku.

Jak upozorňuje bývalý ekonom Fedu a univerzitní ekonom James Kahn, postupující trend slabého růstu produktivity přivádí k myšlence, že základní předpoklady o dalším růstu ekonomiky mohou být až příliš optimistické.

Pokles tempa produktivity bude pokračovat

Americká ekonomika růstem 1,3 % vytvořila ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt v objemu 15 bilionů dolarů, podle rozpočtového výboru Kongresu by se HDP mělo zvýšit (s ohledem na inflaci) na 19,3 bilionu dolarů v roce 2016.

O více než dva biliony nižší produkt, konkrétně 17 bln. USD, očekává v tomtéž období Kahn, který počítá s růstem produktivity amerických pracovníků o 1,5 procenta ročně. Jak vyplývá z výzkumu Kahna a ekonoma Fedu Roberta Riche, pravděpodobnost, že Spojené státy se nacházejí v období nízkého růstu produktivity, se zvýšila na 90 procent z původních 40.

Jejich model předpovídá zpomalení tempa růstu produktivity pod dvě procenta pro následujících pět let.

Samotný pokles produktivity má přitom několik zásadních dopadů do reálné ekonomiky. Jak uvádí hlavní ekonomka BNP Paribas pro Severní Ameriku Julia Coronado, firmám se v takové fázi hůře daří zkrotit náklady, nízká produktivita navíc zabrání růstu mezd s dopadem na spotřebitelské výdaje, najímání nových pracovních sil, což se vše nepříznivě projeví v korporátních výsledcích a potažmo cenách akcií.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru