Americký finanční ústav Bank of America, který je podle výše aktiv největší bankou v USA, hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 6,2 miliardy dolarů (asi 111,5 miliardy Kč).

O rok dříve měl kvůli vysokým odpisům ztrátu 7,3 miliardy dolarů (asi 131,2 miliardy Kč). Celkové výnosy vzrostly o šest procent na 28,7 miliardy USD (téměř 516 miliard Kč). Výsledky vysoko překonaly odhady analytiků, akcie ale přechodně oslabily.

Zisk na akcii činil 56 centů proti ztrátě 77 centů před rokem. Analytici v anketě společnosti FactSet Research předpovídali, že banka vykáže zisk na akcii 28 centů a výnosy 25,75 miliardy dolarů.

Hra s čísly

Výsledky za letošní třetí čtvrtletí zahrnují pozitivní přecenění majetku v objemu 4,5 miliardy dolarů a dále zisk před zdaněním 3,6 miliardy dolarů z prodeje akcií ve finančním ústavu China Construction Bank. Další mimořádný výnos činí 1,7 miliardy dolarů, ze strategických investic naopak banka utrpěla mimořádnou ztrátu 2,2 miliardy dolarů.

"Základní údaje o hospodaření se od reality naprosto liší. Myslím, že by ty výsledky byly v nejlepším případě beze změn, nebýt těch jednorázových položek. Obzvlášť slabé byly celkové výnosy," poznamenal ke čtvrtletním výsledkům banky portfolio manažer Matt McCormick z investiční společnosti Bahl & Gaynor Investment Council.

Akcie banky před zahájením obchodování ztrácely více než tři procenta na zhruba 5,80 USD. Vzápětí se ale situace změnila a kurz akcií se přehoupl do zisku asi 1,2 procenta. Akcie se tak vrátily nad šest dolarů. "Myslím, že akcie Bank of America mají obrovský potenciál, jsou ale jen pro lidi, kteří na to mají žaludek," dodal McCormick.

Před rokem banka mimořádně započetla asi 10,4 miliardy dolarů, kvůli čemuž se dostala do ztráty. Po očištění o mimořádné účetní položky se zisk banky v letošním třetím čtvrtletí vyšplhal na 5,9 miliardy dolarů, loňská ztráta po přepočtu činila 7,6 miliardy dolarů.

Těžké ztráty na akciích

Před rokem banka mimořádně započetla asi 10,4 miliardy dolarů, kvůli čemuž se dostala do ztráty. Po očištění o mimořádné účetní položky se zisk banky v letošním třetím čtvrtletí vyšplhal na 5,9 miliardy dolarů, loňská ztráta po přepočtu činila 7,6 miliardy dolarů.

Akcie Bank of America klesly v předobchodní seanci o 2,8 procent. Americké banky zažívají těžký rok, akcie Bank of America utrpěly největší ztráty, když přišly o více než polovinu hodnoty.

Čtvrtletní propad do ztráty oznámila banka Goldman Sachs, čeká se na výsledky Morgan Stanley.

bank of america shares

 

Graf: CNN Money

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru