Šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann vede jednání s bankovním sektorem o škrtnutí až 50 procent dluhů Řecka.

S odvoláním na německé vládní a finanční kruhy to v pondělí napsal deník Bild. Soukromí věřitelé dříve souhlasili s odepsáním 21 procent řeckých dluhů.

Ackermann má podle Bildu v rozhovorech ústřední roli jako předseda bankovní lobbistické organizace Ústavu pro mezinárodní finance (IIF). Deník Bild naznačuje, že se tato jednání konají z pověření německé vlády.

Ackermannovým úkolem je přesvědčit soukromé banky, aby "formálně dobrovolně" souhlasily s umazáním až poloviny řeckých dluhů. "Zda se této dobrovolnosti dosáhne do konce tohoto týdne, aby ušetřily Řecko oficiálního státního bankrotu, je nicméně nejisté," poznamenává Bild.

Deutsche Bank nechtěla tuto informaci potvrdit. Shoduje se však s víkendovým prohlášením německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který v rozhovoru pro televizi ARD uvedl, že řeckou dluhovou krizi nelze vyřešit bez odpisů části řeckého dluhu, které budou pravděpodobně výraznější, než se předpokládalo v létě.

V červenci banky souhlasily s výměnou starých řeckých dluhopisů za nové a s průměrným odpisem 21 procent svých pohledávek vůči Aténám.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru