Japonská vláda poprvé po šesti měsících zhoršila výhled ekonomiky. Na vině je hlavně pomalejší oživení ve světě, kvůli němuž budou méně vyrábět i japonské podniky.

Japonská ekonomika se podle říjnové zprávy dál zotavuje, proces oživení je ale pomalý. Hůř se tak bude vyvíjet nejen vývoz, ale i spotřeba.

Vláda tak vyhlídky ekonomiky hodnotí hůř než centrální banka. Ta začátkem října uvedla, že nadále počítá s pozvolným zotavováním ekonomiky. Zdůraznila však, že se zvyšuje riziko, které představuje dluhová krize v Evropě a slábnoucí globální ekonomika.

"Japonská ekonomika se nadále zlepšuje, tempo oživení ale polevilo. Kvůli zemětřesení dál přetrvávají obtíže," uvádí vládní zpráva s odkazem na mohutné březnové zemětřesení a přílivovou vlnu tsunami. Kvůli katastrofě byly v mnoha odvětvích přerušeny dodavatelské řetězce, což řadu firem donutilo nadlouho omezit výrobu.

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, která se ale po zemětřesení ocitla v recesi. V posledních měsících se však začíná zvyšovat jak průmyslová výroba, tak export.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru