Američtí zákonodárci schválili dlouho očekávané obchodní dohody s Jižní Koreou, Kolumbií a Panamou. Dohody by měly zvýšit americký export o zhruba 13 miliard dolarů (244,5 miliardy Kč) ročně a vláda očekává, že díky tomu vzniknou desítky tisíc nových míst. Podle slov prezidenta Baracka Obamy jsou tyto dohody "velké vítězství pro americké pracovníky a podniky."

Republikáni a demokraté hlasovali společně pro schválení. Nejprve o dohodách hlasovala Sněmovna reprezentantů, následně Senát. Teď už chybí jen podpis prezidenta Baracka Obamy.

Ve svém prohlášení Obama řekl, že tato dohoda "významně podpoří export, který nese hrdou značku 'vyrobeno v Americe', desítky tisíc amerických pracovních míst, práva pracujících, životní prostředí a duševní vlastnictví."

Dohody uzavřel už předešlý prezident George Bush. Jenže se mu je tehdy nepodařilo prosadit v Kongresu ovládaném demokraty. Souhlasem s dohodami končí tak jejich mnohaleté blokování. Dohody s Jižní Koreou a Panamou podepsala vláda už v roce 2007. S Kolumbií ji uzavřela už téměř před pěti lety.

Pakt s Jižní Koreou představuje vůbec největší americkou obchodní dohodu od roku 1994. Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak považuje dohody se Spojenými státy za nejlepší odpověď na globální ekonomickou krizi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru