Nepřesvědčivá reakce Evropy na její finanční a ekonomické problémy podle deníku The Washington Post představuje jasnější a bezprostřednější nebezpečí než neefektivní politická scéna ve Spojených státech.

Pokud by odkládání problémů byla olympijská disciplína, pak by Evropa získala zlatou medaili, míní list.

Deník přitom připomněl dosavadní evropské průtahy. Starý kontinent dvakrát provedl zátěžové testy svých bank, aby dokázal, že jsou dobře kapitalizované, přestože vlastní velký počet pochybných státních dluhopisů. Francouzsko-belgická banka Dexia, která kvůli nim minulý týden zkolabovala, ale snadno prošla oběma testy, připomněl list.

Zadlužené Řecko zase má peníze jen do poloviny příštího měsíce. "Jeho mezinárodní zachránci se stále rozhodují, zda Atény provedly dostatečné reformy na to, aby dostaly další peněžní infuzi. Trhy mezitím křičí, že evropské banky by nepřežily řecký bankrot a jeho dozvuky v Itálii a jinde," uvedl The Washington Post a poukázal na upozornění britského premiér Davida Camerona, že moc času již nezbývá.

Zbytku světa podle amerického deníku nezbývá než doufat, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy opravdu mají plán na řešení situace, který oznámili v uplynulých dnech.

"Jejich pozdní pochopení skutečnosti, že evropské banky jsou žalostně podkapitalizované, ale není příliš povzbuzující. Ale radši později než nikdy," míní The Washington Post.

Tři úkoly pro Evropu

Evropa má nyní podle něj tři úkoly. Prvním je zorganizovat restrukturalizaci řeckého dluhu doprovázenou velkými ústupky soukromých věřitelů.

Druhým je zřízení nástroje pro poskytnutí kapitálu bankám, které tento dluh musejí odepsat.

Třetím pak je podpora Itálii a Španělsku. Pokud to bude potřeba, tak štědrou, ale dočasnou likviditou z Evropské centrální banky, napsal deník.

Podle něj by takové kroky nebyly snadné za nejpříhodnějších okolností. Současné okolnosti přitom zdaleka nejsou optimální, například kvůli sporu Francie a Německa o využití evropského záchranného fondu.

Zatímco Paříž, jejíž banky jsou nejvíc ohrožené, by z něj chtěla čerpat co nejdříve, Berlín se tomu vzpírá, píše deník. V tomto bodě jsou jeho informace ale nepřesné, Francie ve čtvrtek oznámila, že své banky hodlá rekapitalizovat sama.

Slovenská nejistota

"Skutečnost, že záchranný fond také závisí na schválení maličkého Slovenska, jehož parlament hlasoval v úterý proti němu, přidává situaci nevítaný tón absurdity," uvedl The Washington Post.

Podle posledních informací přitom Slovensko euroval brzy schválí po dohodě premiérky Radičové s opoziční stranou Smer Roberta Fica. Slovensko čekají v březnu předčasné volby.

"Slovenská nejistota zneklidnila trhy a opět potvrdila, že Evropa v krizi nemá silné vedení," souhlasí ve svém komentáři také britské BBC.

Server připomíná, že podpora záchranných programů je mezi evropskými voliči nízká - to může být také důvodem, proč jsou výsledky řady evropských summitů a jednání tak slabé.

Evropské vlády podle amerického listu musejí najít rychle společnou řeč. V opačném případě se Merkelová, Sarkozy a jejich kolegové zapíší do dějin jako vůdci, kteří přivedli Evropu a svět na pokraj ekonomické katastrofy a pak i přes ni, uzavřel deník.