Francie bude schopna v případě potřeby rekapitalizovat své banky sama a nebude k tomu potřebovat peníze z evropského fondu finanční stabilizace (EFSF). Řekla to ve středu mluvčí francouzské vlády, ministryně rozpočtu a veřejných výdajů Valerie Pecressseová. Její vyjádření podle agentury Reuters signalizuje změnu postoje Paříže k otázce zdrojů rekapitalizace bank.

Pecresseová uvedla, že Francie zakročí na pomoc bankám jen v případě, že domácí banky vykážou v příštích zátěžových testech takový deficit kapitálu, že nebudou schopny získat kapitál od soukromých investorů. To je stejná pozice, kterou v otázce rekapitalizace zastává Německo. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy původně podle zdrojů prosazoval rekapitalizaci evropských bank pomocí EFSF, v obavách, že státní pomoc bankám by ohrozila prestižní francouzský rating AAA.

Šéfové zemí eurozóny se v červenci v zájmu stabilizace dluhové krize dohodli na rozšíření pravomocí EFSF, mimo jiné k využití jeho peněz rekapitalizaci bank. "Jakmile bude dohoda z 21. července schválena, může být fond použit k rekapitalizaci bank, Francie toho ale nevyužije," řekla Pecresseová po zasedání vlády. Dohodu už schválily všechny země eurozóny kromě Slovenska, kde ji parlament v úterý odmítl, ale čeká se nové hlasování.

Německá kancléřka Angela Merkelová a Sarkozy se o víkendu dohodli, že do konce měsíce předloží plán řešení krize, který bude zahrnovat zejména rekapitalizaci bank. Předseda evropské rady Herman Van Rompuy v pondělí uvedl, že k jednáním o konečné podobě druhého balíku pro Řecko a rekapitalizace bank se šéfové zemí eurozóny sejdou 23. října.

Barroso chce od summitu koordinovanou akci na podporu bank

Šéf Evropské komise José Barroso chce, aby tento summit rozhodl o koordinované akci na posílení bankovního sektoru a rozhodné akci ohledně Řecka. To se zmítá na pokraji bankrotu kvůli dluhové krizi.

Podle šéfa komise je nezbytné, aby posílení bank proběhlo koordinovaně napříč Evropou. Banky, které budou rekapitalizaci potřebovat, by měly nejprve použít kapitál soukromého sektoru s tím, že vlády by případně přišly s pomocí, pokud by to bylo třeba.

"Pokud by tato podpora nebyla dostupná, pak by rekapitalizace měla proběhnout prostřednictvím půjčky od EFSF (záchranného fondu eurozóny)," uvedl Barroso. Až do rekapitalizace by měly tyto banky mít od regulátorů zakázáno rozdávat dividendy a bonusy.

"Musíme posílit banky... Musí to být koordinované," řekl Barroso, který také od summitu čeká jasné rozhodnutí ohledně Řecka. Zahrnovat by to podle něj mělo mimo jiné uvolnění zpožděné šesté části pomoci z prvního záchranného balíku pro Atény. Tuto tranši ve výši osmi miliard eur měli podle původních plánů Řekové získat už během října, ale zatím se zdá, že se tak stane možná až v listopadu.

Barroso také před europoslanci volal po prohloubení ekonomické integrity v Evropské unii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru