Nejoblíbenějšími rozhlasovými moderátory jsou Lucie Výborná z Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a Jiří Pomeje z Frekvence 1. Výsledky posluchačské ankety Moderátor roku 2011 vyhlásila v úterý Asociace rozhlasových organizací na zahajovacím večeru 28. ročníku Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, který pořádá Český rozhlas.

Podle mluvčího ČRo René Zavorala do ankety přišlo v září 29.900 hlasovacích SMS, zúčastnit se mohl kdokoli. "Hlasování, tak jak dopadlo, ukazuje otevřenost soutěže a širokou škálu v oblíbenosti moderátorů. Prolínají se zde velice odlišné žánry moderování," uvedl Michel Fleischmann, šéf české pobočky francouzské mediální skupiny Lagardere, která provozuje mimo jiné rádia Frekvence 1 a Evropa 2.

Většinu míst v prvních desítkách mužské i ženské kategorie ankety si rozdělily právě Frekvence 1 a Český rozhlas. Moderátoři a moderátorky Frekvence 1 obsadili pět míst, jejich kolegové z ČRo 14 a jedno místo získal pro Rádio Impuls Václav Moravec. "Mám obrovskou radost, že se vítěznou moderátorkou roku stala Lucie Výborná a že z těch, kteří postoupili do TOP 10, byla většina z Českého rozhlasu. Svědčí to o vysoké profesionalitě našich zaměstnanců a spolupracovníků," řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Druhé místo mezi muži obsadil Ruda z Ostravy z Frekvence 1. Za sebou nechal například i Karla Gotta, který na stanici Český rozhlas 2 - Praha moderuje hudební pořad Zpátky si dám tenhle film, nebo Václava Moravce. Gotta dostaly hlasy posluchačů na páté místo, Moravce na sedmé. V desítce nejoblíbenějších moderátorek získala druhé místo Jana Knížková a třetí Diana Kobzanová, obě z Frekvence 1.

Při slavnostním večeru také generální ředitel ČRo uvedl do Síně slávy tři rozhlasové legendy - básníka, publicistu i režiséra ČRo Brno Antonína Přidala a in memoriam novináře a publicistu Jiřího Ješe a novináře a politika Jiřího Dienstbiera. Byla rovněž udělena Cena Karla Kyncla pro nejlepšího zahraničně-politického zpravodaje či publicistu, kterou letos dostal překladatel, novinář a moderátor ČRo 6 Libor Dvořák, jenž se dlouhodobě zaměřuje na Rusko a přilehlé postsovětské oblasti.

V rámci festivalu Prix Bohemia Radio se dnes konala i soutěž rozhlasových reklam na akci nebo pořad s názvem Minutová šance. V dalších dnech bude přehlídka pokračovat soutěžemi rozhlasových her, včetně pohádek, v kategorii Královská disciplína a dokumentů s tématikou světa dětí a mládeže v mezinárodní kategorii Život na startu. Ve středu 12. října doplní program slavnostní křest nového CD Karla Gotta Sentiment. Gott si při této příležitosti zazpívá s Big Bandem Českého rozhlasu.