Newyorské finanční centrum Wall Street podle odhadu tamní radnice čeká velké propouštění. Do konce roku 2012 by tu mohlo o práci přijít 10 000 lidí. Zároveň lze v odvětví letos očekávat i menší bonusy. Obojí by mimo jiné výrazně zasáhlo ekonomiku města. Informoval o tom v úterý The Wall Street Journal.

,,Vypadá to, že zisky firem budou výrazně menší, ztráta pracovních míst tak bude pokračovat a bonusy se oproti loňsku ztenčí," řekl mluvčí finančního kontrolora New Yorku Thomas DiNapoli.

 

Wall Street už přitom od finanční krize v roce 2008 přišel o 22 000 pracovních míst. Pokud by se předpověď newyorské radnice vyplnila, pak by celkový pokles do konce příštího roku činil 17 procent. Propouští se už letos, od dubna na Wall Streetu zrušili 4100 míst.

Další škrty se přitom považují za nevyhnutelné vzhledem k tomu, že mnoho firem v oboru v poslední době ohlásilo úsporné kroky.

Propouštět budou velcí bankovní hráči

Skupina Goldman Sachs uvedla, že by mohla zrušit 1000 i více míst. Propouštění oznámily i banky Credit Suisse Group a Barclays. Bank of America se pak plánuje zbavit 30 000 zaměstnanců. Není ale jasné, kolik z toho připadne na New York a na obchodníky s cennými papíry.

Pro New York chystaná propouštění nepředstavují dobrou zprávu. Finanční firmy hrají velkou roli v jeho ekonomice i rozpočtech. Podle odhadu radnice jedno z osmi pracovních míst ve městě souvisí s obchodem s cennými papíry. V celém státě New York je to pak jedno ze 13 míst.

 

"Banky, se kterými mluvím, hovoří o významně snížených odměnách, což dopadne na daňové výnosy, o propouštění a redukcích," uvedla Kathryn Wildeová z organizace Partnerství pro New York. Ta sdružuje firmy, které ve městě mají významné zastoupení. "Vše uvedené nasvědčuje tomu, že to bude mít skutečný dopad na newyorskou ekonomiku," dodala.

Mimo město New York situace tak špatná není. Mnoho firem totiž přesouvá stále více kanceláří na předměstí, kde jsou nižší nájmy. V srpnu se tak v oboru obchodování s cennými papíry nacházelo 12 procent pozic, což je největší podíl v historii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru