Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat nákup největších tuzemských pekáren United Bakeries podnikatelem Andrejem Babišem. Zahájil správní řízení. Babišův Agrofert holding má podle podaného návrhu získat možnost výlučně kontrolovat pražskou společnost Euro bakeries holding. Informuje o tom úřad na svých webových stránkách.

Skupině Agrofert, která je největším subjektem v zemědělství a potravinářství v ČR, v současnosti mimo jiné patří druhé největší domácí pekárny Penam. Podle dřívějších vyjádření Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů vznikne lídr trhu a největší výrobce, který bude mít zhruba třetinu trhu. Nový subjekt bude v Česku zahrnovat 25 pekáren.

O možném sloučení dvou největších pekáren v zemi spekulovala média s přestávkami již několik let. Deník E15 v květnu s odkazem na agenturu, která se specializuje na informace o fúzích a akvizicích, odhadl možnou cenu transakce asi na 6,1 miliardy korun.

United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců. Její tržby předloni klesly meziročně o 16 procent na 4,02 miliardy korun.

Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství a předním hráčem chemického průmyslu v ČR. Skupina loni zvýšila konsolidované tržby meziročně o 7,3 procenta z 85,897 miliardy korun v roce 2009 na 92,14 miliardy korun, čistý zisk skupiny vzrostl na 5,97 miliardy korun z předloňských 3,73 miliardy korun.

Z potravinářských podniků patří Agrofertu například mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekárenské společnosti. Na žebříčku Czech Top 100 nejvýznamnějších firem v ČR z hlediska tržeb patří Agrofert Holdingu pátá příčka.

ÚOHS v minulosti posuzoval vznik United Bakeries, které vznikly spojením Delta pekáren a Odkolku. Úřad původně kvůli možnému dominantnímu postavení na trhu fúzi zakázal. V roce 2006 ji ale v novém řízení povolil bez podmínek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru