Míra nezaměstnanosti v září klesla na osm procent z 8,2 procenta v srpnu. Úřady práce evidovaly 475.115 nezaměstnaných, což je o 6420 méně než v předchozím měsíci.

Počet volných pracovních míst ale v září na rozdíl od srpna klesl.

Informovalo o tom dnes ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu. Analytici čekali stagnaci míry nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost v září obvykle klesá, nicméně tentokrát byl její pokles rychlejší. Do statistik totiž na jedné straně přibylo méně absolventů a na straně druhé více lidí z úřadů práce odcházelo, komentuje aktuální čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

"Nepochybně šlo o poslední vlnu odchodů do předčasných penzí ještě za starých podmínek.

Pokles nezaměstnanosti je jistě pozitivní zprávou, nicméně trochu zamlženou právě vyšším zájmem o předčasné penze. Druhou méně pozitivní zprávou je i další úbytek nových pracovních míst.

Nezaměstnanost by mohla ještě mírně poklesnout v říjnu, avšak konec roku bude opět ve znamení zvyšování počtu nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti by tak mohla v závěru roku dosáhnout 8,5 %.

Zájem přijímat nové zaměstnance ochabuje s tím, jak se zhoršují vyhlídky evropské i české ekonomiky, firmám začínají klesat zakázky a ve znamení úspor funguje i veřejný sektor," píše Dufek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru