Senát v pátek podle očekávání odmítl návrh, aby vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti platil i v příštích letech. Změnit se má pouze to, že stát bude vyplácet od příštího roku kompenzaci lidem bez práce za nevyplacené odstupné či odchodné. Zamítnutí navrhli zástupci KSČM a ČSSD, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu. Balíček se vrací k novému schvalování do sněmovny, kde má navrch naopak vládní koalice.

Podle místopředsedy Senátu a ČSSD Zdeňka Škromacha je balíček "slepenec" mnoha novel a jeho záměrem je "ušetřit asi 20 miliard korun na těch nejpotřebnějších". Jeho stranická kolegyně Alena Gajdůšková kritizovala rušení porodného na druhé a další dítě, které je podle ní protipopulačním opatřením. Porodné je ale podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) jen jednorázovou a nedostatečně motivující dávkou - na rozdíl od příspěvků v mateřství nebo daňových úlev.

Ppatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, jsou téměř shodná s balíčkem přijatým loni ve stavu legislativní nouze. Ústavní soud kvůli formě schválení na návrh opozice platnost přijatých opatření zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu. Schválení chtěli koaliční senátoři, lidovci se ani k nim, ani k levici nepřidali.

"Pokud by zákon nebyl přijat, vyvstaly by výrazné negativní dopady na státní rozpočet," uvedl Drábek. Vláda od balíčku očekává, že jí přinese na výdajích úsporu ve výši 11,2 miliardy korun, zatímco na příjmech přes 9,1 miliard korun. Podle levice by vláda měla spíše hledat způsoby, jak zvýšit příjmy státu například zavedením progresivní daně z příjmů.

Porodného by se dále vyplácelo pouze na první dítě a jen pro chudší rodiny. Nárok by měly domácnosti s příjmem do 2,4násobku životního minima. Zachoval by i loňské změny v pobírání rodičovského příspěvku ve čtyřleté variantě. Rodič by měl tedy nárok na příspěvek ve výši 7600 korun do devíti měsíců věku dítěte. Poté by pobíral 3800 korun až do čtyř let věku dítěte. Snížen by zůstal i příspěvek na péči v prvním stupni z 2000 na 800 korun.

Nemocenská stále podle stejných pravidel

Součástí úsporného balíčku je také novela zákoníku práce, která umožňuje vládě, aby stanovila nařízením okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně. Nyní se takový způsob určování platů používá například ve zdravotnictví či v uměleckých profesích.

Balíček dále počítá se zachováním letošních pravidel pro poskytování nemocenské. Měla by se vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby by zaměstnavatelé platili svým zaměstnancům náhradu mzdy. Novela také prodlužuje opatření z roku 2010, kterým se snížila výše nemocenské od 31. do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti ze 66 na 60 procent vyměřovacího základu.

Zmírněním oproti dosavadním škrtům má být kompenzace za nevyplacené odstupné, odchodné nebo odbytné, a to ve výši 65 procent průměrného měsíčního čistého výdělku. Podle současných pravidel nemají nezaměstnaní první tři měsíce nárok na podporu, pokud jim podle zákona mělo být vyplaceno odstupné. V praxi se však stává, že zaměstnavatelé odstupné nevyplatí a lidé zůstávají po tuto dobu bez peněz, což kritizoval mimo jiné ombudsman Pavel Varvařovský.