Investiční příležitost v odvětví těžby uhlí přímo "klepe na dveře“, uvedl Frank Holmes, ředitel společnosti U. S. Global Investors, při pohledu na rozevírající se nůžky.

Kromě srovnání cenových vývojů navíc pozitivně vyznívá také neutuchající akviziční apetit v sektoru.

Následující graf agentury Bloomberg shrnuje vývoj instrumentu Market Vectors coal ETF sestaveného společností Van Eck Global s cílem, co nejlépe zachytit cenový vývoj v globálním uhelném sektoru.

Proti této červené křivce je bíle vynesen vývoj futures kontraktů na nákup australského uhlí (IntercontinentalExchange’s Newcastle coal futures). Grafy zachycují změny za poslední dva roky do začátku října.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Za pozornost stojí především poslední vývoj. Zatímco zmíněné uhelné ETF od 22. července do 3. října ztratilo 43 procent, index ceny australského uhlí umazal za stejné období jen 0,4 procenta. Z části lze propad ETF objasnit zhoršováním firemních prognóz pro tržby či ziskovost hned u pěti velkých společností zastoupených v tomto agregátním instrumentu (Alpha Natural Resources, Arch Coal, Patriot Coal, Peabody Energy a Walter Energy.

„Tato extrémní divergence mezi uhelnými společnostmi a komoditami se nezdá býti oprávněnou, nesouhlasí s trhy dlouholetý investor Frank Holmes a říká, že hlavním motorem propadu je podle něho strach a návrat k fundamentu tak bude znamenat zisky pro tyto tituly.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru