Podle listu je takřka jistý odchod člena představenstva Milana Matzenauera, který má na starosti miliardový nemovitý majetek drah. Nahradit ho má předchozí ministr dopravy Radek Šmerda.

Řešit by se mělo i další působení Jiřího Koláře. Ten z drah odešel na Správu železniční dopravní cesty, v představenstvu však stále měsíc po svém odchodu zůstává. Dále pobírá i zhruba padesátitisícovou měsíční odměnu, píše Mladá fronta Dnes.

Šéf Českých drah Petr Žaluda, který na dráhy přišel za éry Mirka Topolánka, už dříve řekl, že si nechce do svého manažerského týmu nechat zasahovat, a pokud by se tak stalo, odešel by. Nyní se podle listu nechce ke spekulacím o personálních změnách vyjadřovat. "Personální zvěsti nehodlám nijak komentovat," řekl Šmerda.

Podle deníku chce ministerstvo dopravy odchod Žaludy navrhnout. "Veřejným tajemstvím je, že je to kvůli jeho snaze prodat velmi levně Masarykovo nádraží finanční skupině Penta včetně pozemků," uvedl odborový předák Jaromír Dušek. Žaluda listu potvrdil, že takový plán sice existuje, ale není uzavřen. Jedná prý s více zájemci.

Vazby na ODS a ČSSD

MfD spekuluje, že Žaludův odchod je i politickou hrou. Žaluda dobře vychází s ODS i s ČSSD. ODS se však snaží odstřihnout od topolánkovského křídla, což by potvrzovalo, že by se jeho odchodu nebránila, píše list. Navíc prý může mít Žaluda i důvod odejít sám: jeho kontrakt příští rok končí, a pokud mu stát kontrakt neobnoví, přijde o velkorysé odstupné. Podle Duška to je 24 měsíčních platů.

Nástupcem Žaludy by podle deníku měl být někdejší šéf Vítkovic či bývalý krizový manažer v Tatře Vladimír Bail. Ten to ale nepotvrdil. "O ničem takovém v tuto chvíli nevím, nikdo se mnou nejednal," řekl listu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru