Kanadská společnost Research in Motion (RIM), která je výrobcem komunikátorů BlackBerry, je údajně na prodej. Spekuluje se o tom na obou stranách Atlantiku a podle některých informací má zájem i britský mobilní operátor Vodafone. Akcie kanadského podniku tak zpevnily o více než 15 procent, analytici ale nabádají k opatrnosti.

Zpráva, že jedním ze zájemců o RIM by mohl být i Vodafone, se objevila v britském listě The Independent. Ten ale neuvedl žádný zdroj, opíral se jen o dohady na trhu. Vodafone sice zprávu nepopřel, odmítl ji ale komentovat. Lidé z odvětví tvrdí, že by bylo velmi neobvyklé, aby měl mobilní operátor zájem o výrobce telefonů.

Management kanadského podniku zprávy o chystaném prodeji odmítl a označil je za čiré spekulace. Analytici upozorňují na více než desetiprocentní podíl, který mají ve firmě jeho dva šéfové, Mike Lazaridis a Jim Balsillie. To znamená, že pokud by někdo chtěl v podniku prosadit drastické změny, tito manažeři mohou záměr zablokovat, nebo alespoň hodně zdržet.

Objevily se také dohady, že k nákupu podílu v Research in Motion se chystá americký investor Carl Icahn, i ten byl ale dnes skoupý na slovo. Akcie RIM v úterý poprvé po téměř šesti letech spadly pod 20 dolarů. Pokud by Icahn chtěl převzít významnější podíl, musel by o svém záměru nejprve informovat komisi pro cenné papíry (SEC), což ale zatím neučinil.

Akcie RIM z letošního maxima nad 70 dolary ztratily už asi dvě třetiny hodnoty. Firma totiž přišla o velkou část tržního podílu, který jí na trhu smartphonů vzala konkurence. Firma zatím nedokázala zareagovat, byť patří k průkopníkům těchto takzvaných chytrých telefonů.

Veřejnost moc příznivě nepřijala ani tablet PlayBook, který firma začala vyrábět. Objevily se dokonce informace, že RIM výrobu tabletů zastaví a do nových modelů už nebude investovat. Na trhu tabletů je značná konkurence, s přehledem vede iPad od společnosti Apple.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru