Americká Komise pro cenné papíry (SEC) odhalila "zjevná pochybení" u 10 ratingových agentur. Konkrétně viní přední agentury Standard & Poor's (S&P) a Moody's, že jejich rozhodnutí o změně úvěrového hodnocení nejsou včasná ani přesná. Viní je navíc ze střetu zájmů.

Ratingové agentury sehrály důležitou roli při finanční krizi, která začala v roce 2007. Podstatou této krize byly nekvalitními hypotékami kryté dluhopisy, které banky prodávaly po celém světě.

Agentury těmto dluhopisům dávaly špičkovou úvěrovou známku a tím pomáhaly jejich prodeji. Hodnocení si přitom zaplatily ty samé banky, jejichž dluhopisy agentury známkují - podobně, jako když si student platí učitele.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zpráva americké komise pro cenné papíry popisuje řadu pochybení předních ratingových agentur. Jsou viněny ze střetu zájmů a záměrného používání nesprávné metodologie. Ratingové agentury často hodnotí finanční produky bank, jejichž jsou akcionáři. Komise se na agentury zaměřila poté, co S&P snížila elitní rating Spojeným státům.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
reklama