Hodnota americké společnosti Eastman Kodak se za poslední rok snížila skoro o 90 procent, největší propad je přitom až z posledních dnů. Investoři se obávají, že firma směřuje k vyhlášení bankrotu, i když vedení společnosti takové úmysly popírá. Přestože je Kodak průkopníkem fotografie s tradicí 130 let, vaz mu podle odborníků zlomila technologie digitální fotografie.

Jen během pátku akcie Kodaku ztratily více než 50 procent hodnoty. Investory totiž vylekala zpráva, že si Kodak najal advokátní kancelář Jones Day. Vedení Kodaku přitom nesdělilo, proč se firma obrátila právě na advokáty, kteří jsou v USA dobře známí díky specializaci na přípravu firem k vyhlášení bankrotu.

"Bylo to smutné, ale nikoho to nepřekvapilo, že když akcie Eastman Kodak za poslední týden ztratily dvě třetiny hodnoty, prakticky nikdo to ani nezaznamenal. Konec tohoto podniku přicházel dlouho," píše komentátor listu Financial Times Tony Jackson.

Jedna akcie Eastman Kodak se prodává za pouhých 0,78 USD. Když byla firma v polovině 90. let na vrcholu, akcie se prodávaly i za více než 80 dolarů. Pád z tohoto maxima tak dosahuje už 99 procent.

"Tržní hodnota spadla až na 200 milionů dolarů. Investory už to nezajímá. Obecná moudrost praví, že Kodak je jen další obětí digitálního věku," uvedl ve svém komentáři Jackson. Firmě podle něj zlomila vaz právě technologie digitální fotografie. Jde totiž o technologii převratnou, která je levnější než technologie dosavadní.

 

Kodak byl v roce 1888 první firmou, která uvedla na trh fotoaparát určený pro masový trh. S příchodem digitálních fotoaparátů a později kamer ale firma začala ztrácet náskok. Neschopnost na tuto změnu rychle zareagovat se pak odrazila v rychlém poklesu tržního podílu a soustavném poklesu tržeb i zisků. Od roku 2007 už Kodak není schopen zisk vytvářet vůbec. Firma se ale ještě snaží zhodnotit své patenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru