Jasný střet zájmů, kritizovaly před lety noviny lobbingové aktivity tehdejšího lidoveckého poslance Ladislava Šustra. Rok co rok se mu dařilo při takzvaném porcování medvěda zajistit desítky státních milionů korun pro jednotu Orel Telnice – spolek, v jehož čele stojí Šustrův syn a zeť.

Až teď, s pětiletým odstupem, vydaly archivy ministerstva financí další dosud neznámé kapitoly dotačního úspěchu telnického Orla.

Jak server IHNED.cz a Hospodářské noviny zjistily při pátrání v odpustcích vydávaných ministry financí, berní úřady tenkrát usoudily, že Šustrův Orel využil miliony v rozporu s dotačními pravidly. A proto nařídily, aby spolek dotace vrátil. A to hned dvakrát.

Jednou měl Šustr a spol. vrátit do státní kasy 32,8 milionu korun plus 30,5 milionu korun penále. Podruhé měli vracet 7,4 milionu korun z dotace a stejnou částku jako penále.

Telnický Orel nicméně státu neposlal ani korunu. Nemusel. Krátce před odchodem z funkce ministra financí pomohl jednotě Bohuslav Sobotka. Současný předseda opoziční ČSSD jí všechny dotační sankce odpustil.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.