Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního srpna vzrostly o 5,6 miliardy korun na 1,091 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 69,2 miliardy korun, vyplývá z dnešních údajů České národní banky.

Průměrný Čech, počítáme-li i nemluvňata, tedy bance dluží přes 100 tisíc korun.

Zadluženost podniků byla v srpnu meziročně vyšší o 32,41 miliardy korun na 939,36 miliardy korun. Proti červenci se ale snížila o 1,7 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly proti červenci o 2,5 miliardy Kč na 1,045 bilionu korun. Meziročně stouply zhruba o 91,38 miliardy korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 29,163 miliardy Kč na 333,497 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem se snížily o 2,888 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 v srpnu zrychlil na 3,5 procenta z červencových 2,4 procenta. Loni v srpnu byl agregát M2 4,6 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru