Finanční trhy, svět i my všichni jsme se přehoupli na konec třetího čtvrtletí roku. Špatnou zprávou je, že nejistota se v jeho průběhu nesnížila, ba naopak, u Evropy, Spojených států ani Asie (zejména Číny) a úvahy o ochabování ekonomiky se proti americkému epicentru roku 2008 zdají mnohem globálnějšího podhoubí roku 2011.

Jestli si Evropa pomůže silnou koordinovanou akcí, bude to důvod vrhnout se na její akcie i dluhopisy. Jestli ne, nebudou to zřejmě Spojené státy, kdo ji podpoří. Čína? Čím? Proč?

Synchronní recese

Globální stratégové a správci začínají své klienty a jejich portfolia připravovat variantu, že celý svět bok po boku vstoupí do synchronní recese. „Tento scénář, doprovozen výraznější deflací se zdá nejpravděpodobnější,“ míní akciový stratég Morgan Stanley Adam Parker. Na trhu se to podle něj projevuje i tím, že je velmi složité zaujmout výhodnou defesivní pozici.

10% šanci připisuje nejhoršímu scénáři, který ale tentokrát bude více globálně vyvážený. „Zatímco v roce 2001 i 2008 firemní zisky v USA padly o 50 %, nyní Morgan Stanley čeká globální pokles a v nejhorším případě 30% u USA v roce 2012.

Mark Kostin z Goldman Sachs upozorňuje, že korelace mezi 10 hlavními tržními sektory dosáhla 0,94 a je vyšší, než u finanční krize 2008. Ukazuje to, že na akciovém trhu se není kam schovat, sektory se pohybují shodně, protože trh je ovládán geopolickou otázkou. To stejné Morgan Stanley ilustruje na pohybu Beta faktoru – tradičně nízkého u defensívy. „Rozdíly mezi sektory se i zde rozmělnily,“ dodává Parker.

Budoucí směr je podle Morgan Stanley i Goldman Sachs v rukou politiků: Německo, Francie a Řecko se musejí domluvit na řešení dluhové krize, Čína na měkkém přistání tamní ekonomiky a americký Kongres na protichůdném úkolu snížení deficitu a další podpoře růstu fiskální cestou.

Asie čelí odlivu kapitálu

Jsou to asijské trhy, které jako obvykle nejrychleji reagují z pohledu toku kapitálu na globální napětí. A tamní obrázek není pěkný.

Podle průzkumu banky RBS se na aktuální vlně odlivu kapitálu z asijských burz podílejí ze 39 procent ETF fondy. Z 61 procent jsou to ale dlouhodobí dlouzí investoři. „Jejich chování ostře kontrastuje s jejich důvěrou roku 2010,“ uvádějí analytici banky Emil Wolter a Dylan Cheang.

Zpochybňují tvrzení dalších, že za odlivem stojí krátkodobý kapitál a „hot money“. Že odliv peněz je z reálného byznysu, napovídá i struktura odlivu v září: 554 mil. USD z Hong Kongu, 417 mil. USD z Číny, 324 mil. USD z Koreji,…

„Dlouhodobí investoři na asijských trzích jsou vždy první, kdo reaguje, pokud se globálně skutečně něco děje. Jejich fundamentální založení stojí i za tím, proč se skrze změnu jejich chování rozdmýchaly měnové trhy. Šli do hotovosti a nyní na ní sedí, jen velmi malá část z nich doufá v zajímavé zisky z jiných aktiv v horizontu jednoho roku.

A dokud se nevyřeší dluhová krize v Evropě, nezmění se to,“ míní Aadil Ebrahim, šéf Bowen Capital Management Asia a přidává ještě podmínku dvě: inflace v Asii bude za vrcholem a centrální banky začnou uvolňovat měnovou politiku. RBS radí zaujímat těm co na trhu zůstali, defesívní pozice v necyklických sektorech jako jsou telekomunikace či utility. Ty pozice, o kterých Morgan Stanley a Goldman Sachs tvrdí, že investor aby je pohledal.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se