Jihosomálský rozhlas uvedl, že bojovníci Šabábu, který se hlásí k teroristické síti Al-Káida, sestřelili americké bezpilotní letadlo během průzkumné operace nad letištěm. Představitel Šabábu šajch Ibrahim Guled to ale popřel. "Nezacílili jsme na něj, ale spadlo," řekl Reuters. Americké velvyslanectví v keňském Nairobi se k údajnému incidentu odmítlo bezprostředně vyjádřit.

"Viděl jsem letadlo u policejní stanice... žádné poškození nebylo patrné," řekl Reuters svědek. Podle představitele Šabábu letoun prováděl špionáž pro Washington a havaroval nedaleko letiště.

Přístavní Kismayo je důležitým bodem trasy, po níž somálští radikálové přepravují zásoby do částí země, které ovládají. Zpravodajský server BBC v neděli informoval o zvěstech, podle kterých islamisté hlídkují v ulicích a brání obyvatelům města použít místní nemocnici, která léčí raněné z řad radikálů. Místní prý také uvedli, že americké letouny zahájily sérii útoků na ozbrojence Šabábu a v okolí Kismaya udeřily na nejméně tři cíle.

Američtí činitelé v minulosti sdělili, že je vypracován seznam podezřelých, o nichž panuje přesvědčení, že jsou v Somálsku, a že nevylučují zásah, pokud některé z dotyčných najdou. V roce 2008 na jihu Somálska zvláštní americké síly zabily jednoho z předních bojovníků východoafrické větve Al-Káidy, Keňana Saleha Aliho Nabhana, kterého USA podezíraly z teroristických útoků v Keni v roce 2002.

List The Washington Post minulý týden uvedl, že USA v takzvaném Africkém rohu a na Arabském poloostrově v rámci kampaně proti odnožím Al-Káidy v Somálsku a v Jemenu budují síť tajných základen bezpilotních letounů. Nepilotované stroje podle článku startují ze základen v Džibutsku. Tajné kabelogramy americké diplomacie pak prý ukazují, že tyto stroje na somálské mise vzlétaly také ze Seychelských ostrovů.

Boj Šabábu proti slabé, Západem podporované somálské vládě si za čtyři roky vyžádal více než 21.000 mrtvých.