Objev elementárních částic, které překonaly rychlost světla, vzbudil mezi světovou vědeckou komunitou mimořádný rozruch. Na internetové konferenci pořádané Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN) vědci v pátek výsledky experimentu potvrdili.

Znamená to, že padl jeden ze základních pilířů našich fyzikálních znalostí, totiž že nic nemůže letět rychleji než světlo?

Český fyzik Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který se zabývá elementárními částicemi, je spíše skeptický. „Osobně se domnívám, že při tomto měření došlo někde k systematické chybě, na kterou jsme zatím nepřišli,“ říká v rozhovoru v Hospodářských novinách.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.