Evropští vědci přišli se zprávou, že odhalili částice, které jsou rychlejší než světlo. Pokud se objev potvrdí, znamenalo by to zvrat v našem chápání fyziky.

Jaký dopad by však měl objev na náš každodenní život? "Objev by mohl změnit například naše pojetí času," uvedl Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) v telefonickém rozhovoru pro IHNED.CZ.

Lidé by si prý podle Chudoby mohli začít jinak vysvětlovat plynutí času a znovu by vyvstaly otázky ohledně cestování v čase. Chudoba si sice nemyslí, že bychom byli schopni postavit stroj času, ale objev by podle něj mohl přinést například "nové náměty pro sci-fi".

"Objev by mohl mít dopad na kulturní vnímání vědy," uvedl mimo jiné v reakci na nový objev tento vědec z AV ČR.

Co se týče skutečně hmatatelných změn na náš okolní svět, je expert Chudoba ve svém hodnocení zdrženlivý. Bezprostřední dopady je podle něj prozatím "těžké vyjádřit".

Podle Einsteinovy teorie relativity (známá rovnice E = mc2), která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by nic nemělo být rychlejší než světlo.

Naměřené hodnoty proto natolik překvapily badatele, že požádali své kolegy, aby nezávisle na nich ověřili měření dřív, než bude objev oficiálně zveřejněn. Nevylučují možnost, že diskuse ve vědeckých kruzích najde vysvětlení, aniž by byly dosud známé zásady fyziky zbořeny.