Spojené státy si právě procházejí druhým dnem dvojité recese, prohlásil známý investor George Soros. Za zubožený stav amerického hospodářství podle něj mohou republikáni a jejich slepý odpor k fiskálním stimulačním opatřením prezidenta Baracka Obamy.

„Dostavilo se zpomalení a v zásadě máme spor o to, jestli by bohatí měli platit daně, z nichž by se vytvářela nová pracovní místa, nebo ne. A rodila se dohoda, která by z dlouhodobého hlediska vyrovnala rozpočet a dovolila krátkodobý fiskální stimul, což by byla správná politika. Ta dohoda byla odmítnuta, takže bude na voličích v příštím roce, aby se rozhodli, co chtějí,“ uvedl Soros v rozhovoru pro CNBC s odkazem na prezidentské volby, které Spojené státy čekají příští rok na podzim.

Soros se v interview pustil i do politiků v eurozóně, kteří podle něj svým chováním vytvořili situaci představující pro globální finanční systém „větší nebezpečí“ než pád Lehman Brothers v roce 2008.

Když ale dojde na nejhorší, udělají „cokoliv, aby udrželi systém pohromadě, protože představa alternativního scénáře je zkrátka příliš hrozivá,“ dodal investor.

Několik menších členů eurozóny by podle něj mohlo vyhlásit bankrot a měnovou unii opustit, ale pokud by se tak dělo nekoordinovaně, výrazně by to ohrozilo globální ekonomiku.

„Dvě tři menší země by mohly zbankrotovat, nebo vystoupit, avšak odchod musí být proveden spořádanou cestou.“ Ta by měla být jasně právně a ekonomicky vytyčena, „aby měly státy opravdovou možnost výběru, a ne pocit, že je někdo vyhazuje,“ tvrdí Soros.

Řecko prý další tranši záchranného úvěru v hodnotě 8 mld. eur, nutnou pro chod státu, dostane. Udržení zadlužené ekonomiky nad vodou ale bude záviset na tom, jestli bude do několika měsíců vytvořen masivní Evropský záchranný fond.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se