Americké akcie zažily ve středu nejhorší propad za poslední měsíc. Důvodem bylo prohlášení centrální banky USA (Fed), podle kterého ekonomice hrozí výrazná rizika zpomalení. Prudce klesly hlavně dopravní společnosti, banky a pojišťovny.

V závěru obchodování index Dow Jones oslabil o 283,82 bodu, tedy 2,49 procenta, na 11.124,84 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 35,33 bodu, neboli 2,94 procenta, na 1166,76 bodu. Index technologického trhu Nasdaq ztratil 52,05 bodu, čili 2,01 bodu, a uzavřel na 2538,19 bodu.

Prodej na trhu výrazně zrychlil v poslední hodině obchodování. Podle obchodníků k tomu přispělo to, že investoři se stahovali z některých pozic, které uzavřeli při oživení v minulém týdnu, a spekulativní obchody reagující na zprávu Fedu.

Ztrácejí banky a pojišťovny

Nejhůře si vedly finanční společnosti. Bankovní index KBW Bank klesl o 5,5 procenta a index pojišťoven KBW Insurance o 5,2 procenta. Akcie Bank of America přišly o 7,5 procenta a Prudential o 6,6 procenta. Index dopravního sektoru Dow Jones oslabil o 5,3 procenta.

Fed na závěr svého dvoudenního zasedání podle očekávání oznámil, že bude nakupovat dluhopisy s delší dobou splatnosti výměnou za krátkodobé dluhopisy. Cílem tohoto kroku je další snížení nákladů na úvěry. Investoři se však obávají, že nejnovější plán "Operace Twist" za 400 miliard dolarů bude mít jen malý dopad na stagnující ekonomiku.

Investoři s Twistem podle CNN počítali a přesvědčilo by je jen další kvantitativní uvolňování QE3 pomocí nákupu pokladničích poukázek. To si ale Fed podle analytiků schovává v záloze jako poslední zbraň.

Fed rovněž uvedl, že ekonomický růst zůstává slabý a nejnovější ukazatele naznačují, že podmínky na trhu práce se výrazněji nezlepší a nezaměstnanost zůstane vysoká.

Na devizových trzích pak v růstu pokračoval dolar, jemuž prospělo, že Fed nezahájil třetí fázi kvantitativního uvolňování, jak část analytiků předpokládala.

Propadly i asijské burzy

Japonské akcie výrazně oslabily a jejich hlavní index odepsal více než dvě procenta. Důvodem je podle analytiků také oznámení Fedu.

Hlavní index Nikkei 225 odepsal 180,90 bodu a den uzavřel slabší o 2,07 procenta na hodnotě 8560,26 bodu. Oslaboval přitom celý den a před koncem obchodování se jeho ztráty ještě prohloubily. Podobně širší index Topix odepsal 1,7 procenta na 744,54 bodu.

Vysokou ztrátu utrpěla společnost Softbank, na kterou nepříznivě doléhala zpráva, že firma by mohla ztratit exkluzivitu k prodeji přístrojů iPhone na japonském trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru