Prezident Václav Klaus si umí představit, že Řecko by opustilo euro a že by se tak stalo "poměrně snadno". Hlava českého státu to řekla ve čtvrtek při rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC.

"Dokážu si představit, že nějaká země eurozóny odejde z eurozóny. Technicky, administrativně je to možné," citovala AFP českého prezidenta, který se prý k Řecku vyjadřoval na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Evropě prý v rozhovoru předpověděl dlouhodobou ekonomickou stagnaci, pokud Řecko zůstane v eurozóně.

"Nemyslím si, že pro Řecko existuje řešení uvnitř eurozóny...Takže bude trvalá improvizace, trvalé rozpočtové transfery z jedné strany Evropy na druhou," usoudil podle AFP Klaus.

Ouzo pod cypřiši

Český prezident je známý svým euroskepticismem a v minulosti od něj zaznělo několik silných výroků na adresu eurozóny i Řecka.

Nedávno se proti jeho slovům ohradil i sám řecký premiér Jorgos Papandreu. Reagoval na výroky českého prezidenta pro sobotní vydání Práva.

 "Každá země může volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem," řekl v rozhovoru český prezident.

Řecký premiér Jorgos Papandreu se tehdy dokonce roti výroku českého prezidenta ohradil. Václava Klaus to pro Radiožurnál komentoval slovy "potrefená husa se ozvala".

Půjčky nepomohou

Pomoc Řecku Klaus neodmítá, kritizuje ale další půjčky helénské ekonomice.

"Řekněme si naprosto bez obalu, místo neutrálního slova pomoc, že půjčky, tedy něco, co se musí splácet, Řecku nepomohou. Dárky eventuálně mohou dočasně pomoci," řekl Klaus. Pomoc Aténám prezident neodmítá, ale půjčku nepovažuje za takovou formu pomoci, kterou Řecko potřebuje," řekl Klaus v Bratislavě.

Odchod Řecka z eurozóny opatrně naznačují i někteří vysoce postavení politici klíčových zemí.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble například prohlásil, že euro je pro Řeky břemenem a oni musí zvážit, zda jim stojí za to jej nést.

"Členství v měnové unii je příležitostí, ale i těžkým břemenem... Opatření, která mají sladit fungování, jsou velmi obtížná. Řekové se musejí rozhodnout, zda chtějí takové břemeno nést," řekl ministr v rozhovoru s nejčtenějším německým nedělníkem Bild am Sonntag.