Největším překvapením žebříčku nejbohatších Američanů podle časopisu Forbes je investor George Soros, který se ve věku 81 let dostal poprvé mezi deset nejbohatších Američanů. Vítězem je ale opět Bill Gates a majetkem převyšujícím 1 bilion českých korun.

Gates vévodí žebříčku nejbohatších obyvatel USA již od roku 1994. Jeho majetek se loni zvýšil o pět miliard USD.
Investor Warren Buffett byl jediným Američanem z první dvacítky, jehož majetek se snížil, a to o šest miliard na 39 miliard USD. Mohl za to pokles akcií jeho firmy Berkshire Hathaway. V žebříčku však obsadil celkově druhé místo.

Buffett nedávno vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby více zdanil milionáře, a slíbil dát 99 procent svého majetku na dobročinné účely.

Soros se s majetkem 22 miliard USD dostal na sedmé místo. Jeho majetek se loni zvýšil o 7,8 miliardy USD díky investicím do zlata a souvisejících cenných papírů. Letos na jaře se Soros rozhodl své investice zpeněžit a nezasáhly ho tak otřesy na trzích způsobené dluhovou krizí v Evropě.

Třetí příčka mezi nejbohatšími Američany patří se 33 miliardami USD zakladateli firmy Oracle Larrymu Ellisonovi. O čtvrtou a pátou příčku se dělí bratři Charles a David Kochovi, spolumajitelé druhé největší soukromé firmy v USA Koch Industries.

Na šestou pozici se letos propadla Christy Waltonová, dědička zakladatele maloobchodní firmy Wal-Mart. Ta je rovněž nejvýše postavenou ženou v žebříčku. Majitel kasin Sheldon Adelson skončila osmý a desítku nejbohatších Američanů uzavírají Jim a Alice Waltonovi, další členové z rodiny zakladatele Wal-Martu, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru