Globální finanční systém je teď nejzranitelnější od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Ve své pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu oznámil Mezinárodní měnový fond. Za problematické oblasti fond nyní považuje Spojené státy a Evropu, kde se finanční rizika zvyšují.

Situace se podle měnového fondu zhoršila v posledních měsících, kdy banky a finanční trhy čelí větším problémům. Bankovní systém ohrožuje přetrvávající dluhová krize v Evropě, a to do takové míry, že banky mohou citelně omezit úvěrování a začít hromadit hotovost. Výhled růstu ekonomiky by se tak ještě zhoršil.

Varovný signál měnový fond vidí i v jednání mezi americkými politiky. Podle MMF narůstají obavy, zda budou američtí zákonodárci schopni dojít k politickému konsenzu, který je předpokladem k tomu, aby Spojené státy zastavily prohlubování rozpočtových deficitů.

Evropští lídři pak musejí podle fondu urychleně realizovat dohodu, kterou uzavřeli na červencovém summitu v Bruselu. Na něm padlo rozhodnutí, že eurozóna posílí pravomoci svého záchranného fondu EFSF a poskytne další pomoc Řecku. Spojeným státům a Japonsku MMF radí, aby začaly zavádět kroky k výraznému snížení veřejných deficitů.

Mezinárodní měnový fond v úterý snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok a varoval Evropu a Spojené státy před opětovným propadem do recese, pokud nezačnou rychle a důsledně řešit své problémy.

Fond v novém pololetním výhledu snížil předpověď růstu světové ekonomiky pro tento i příští rok na čtyři procenta z dubnové prognózy 4,3 procenta pro letošek a 4,5 procenta pro rok 2012.

Mezinárodní měnový fond snížil také odhad růstu české ekonomiky na příští rok na 1,8 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 2,9 procenta. Letošní rok bude naopak trochu příznivější, místo dosavadních 1,7 procenta měnový fond české ekonomice předpovídá růst o dvě procenta.