České dráhy nyní souběžně usilují o koupi nákladní železniční dopravy na Slovensku a v Polsku. Nákup slovenského a polského carga by je přišel na 15 až 20 miliard korun. Týdeníku Ekonom záměr potvrdili šéf drah Petr Žaluda i šéf ČD Cargo Gustav Slamečka.

U východních sousedů se chtějí přihlásit do připravované soutěže o 66 procent akcií firmy ZSSK Cargo, u severních se už několik měsíců ucházejí o 51 procent akcií firmy PKP Cargo.

Po sloučení na burzu

Kdyby oba nákupy dopadly úspěšně a české ČD Cargo (100procentní dcera Českých drah) by se spojilo se slovenským a polským, výsledná firma by po restrukturalizaci mohla vstoupit na burzu. Takovou vizi týdeníku Ekonom předestřel šéf drah Žaluda. »Cesta na burzu by ale trvala několik let,« podotýká k této předběžné úvaze předseda představenstva ČD Cargo Slamečka.

Slamečka byl součástí české delegace vedené ministrem dopravy Pavlem Dobešem, která nedávno na Slovensku se svými tamními protějšky jednala kromě jiného právě o připravovaném prodeji ZSSK Cargo.

Slováci ji údajně ujistili, že mají zájem o vstup strategického partnera (nikoli finančního), přičemž předpokládají, že kupní cena za 66 procent akcií by neměla být nižší než jsou dluhy slovenského železničního dopravce. Ty dnes činí v přepočtu asi pět miliard korun.

Privatizační proces je na samém počátku. »V současnosti probíhá tendr na poradce,« sdělil týdeníku Ekonom Martin Krajčovič, mluvčí slovenského ministra dopravy.


Více informací se dočtete v týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. září.


Související