Pořídit si dnes byt na hypotéku vyjde výrazně levněji než před začátkem krize a je to téměř stejně výhodné jako na přelomu let 2005 a 2006. Vyplývá to ze srovnání dostupnosti bydlení, které mají HN k dispozici.

Jestliže ještě na začátku roku 2009 vydala domácnost za jednopokojový byt v Praze, který si pořídila na 70procentní hypotéku, téměř polovinu svého čistého průměrného příjmu, dnes to je již necelých 35 procent.

 


V roce 2009 by odborníci této domácnosti z hlediska jejího zadlužení investici do vlastního bydlení nedoporučovali, dnes už je ale podíl zadlužení únosný.

Podobný trend ilustrují údaje o návratnosti koupě bytu na hypotéku v letech. Jednopokojový byt by v roce 2009 domácnost s průměrným příjmem v Praze splácela 5,8 roku, dnes to je již o jeden rok méně. Pro účely srovnání se pracovalo s předpokladem, že by hypotetická rodina dávala na splátky celé své čisté příjmy.

 

K rychlejší návratnosti investice do vlastního bydlení přispěl souběh několika faktorů. Za poslední roky klesly ceny bytů, banky navíc postupně zvýhodnily hypotéky a průběžně rostly mzdy.

„Dostupnost bydlení se přiblížila k hodnotám na konci roku 2005,“ potvrzuje Michal Hlaváček z odboru finanční stability České národní banky.

Jak je dostupné bydlení a jak se změnila situace na trhu během posledních tří let? Přesně na tyto otázky přinesou odpovědi Hospodářské noviny v nové rubrice HN Exclusive.

Výsledkem analýzy dat, kterou exkluzivně pro HN zpracovaly společnosti Golem Finance a servery Realitycechy.cz a Realitymorava.cz, je dostupnost bydlení na základě objemu financování a návratnost vložené investice do bydlení v letech.

HN Exclusive: Hledáte bydlení, které je pro  vás dostupné? Který kraj je pro vaši investici nejlevnější? Za jak dlouho se vám vrátí investice do bydlení? A co si o tom myslí odborníci? - To vše najdete ve středečních HN

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru