Americká ratingová agentura Standard & Poor's v úterý oznámila, že snížila rating Itálie o jedeň stupeň z úrovně z A+ na A.Zároveň zemi nechala negativní výhled.

Standard & Poor's vysvětlila své rozhodnutí tím, že podle ní oslabily vyhlídky na oživení italské ekonomiky, a že křehkost vládní koalice nejspíš bude dále snižovat schopnost státu řešit těžkosti země.

Agentura již v květnu zhoršila výhled úvěrového ratingu Itálie na negativní ze stabilního kvůli slabým vyhlídkám pro hospodářský růst a zhoršeným výhlídkám pro snižování dluhu.

"Podle našeho názoru jsou současné růstové vyhlídky Itálie slabé a politické odhodlání k reformám podporujícím produktivitu ochabuje," uvedla S&P. Agentura však ještě tehdy potvrdila, že nadále hodnotí dlouhodobé závazky Itálie stupněm A+.

Snížení přichází pár dnů poté, co italský parlament schválil nový úsporný balíček. Pro Italy je to špatná zpráva v tom ohledu, že se ji podraží obsluha dluhu.

,,Podle našeho názoru zahrnutá opatření v balíku a jejich časová implementace pravděpodobně příliš pro zlepšení ekonomické situace Itálie neudělají," napsala S&P ve svém prohlášení.

Berlusconi kritizuje agenturu

S tím ale nesouhlasí italský premiér Silvio Berlusconi. Navíc má pocit,  že S&P se neopírá o realitu, ale o zprávy v médiích.

Zakrátko prý budou schváleny další kroky, jejichž cílem je zrychlit hospodářský růst.

"Zdá se, že názory agentury Standard & Poor's mnohem víc určují novinové články, než realita. Vypadá to, že jsou negativně ovlivňovány politickými úvahami," uvedl dnes ráno Berlusconi.

Snížení ratignu od agentury S&P trhy překvapilo. Ty totiž očekávaly, že jako první ke snížení v současnosti sáhne konkurenční Moody´s. Ta se totiž minulý týden nechala slyšet, že si na rozmyšlení tohoto kroku nechá zhruba jeden měsíc.

Na snížení tak zareagovaly i trhy. Evropská měna na páru s dolarem oslabila o zhruba půl centu až k 1,3606 dolaru za euro.

Po otevření evropských trhů se začaly snižovat i ceny italských státních dluhopisů. Výnos desetiletého papíru se tak dostal na 5,72 procenta, což je proti pondělí nárůst o 13 bazických bodů. Zvyšují se i výnosy dluhopisů s jinými splatnostmi.

Itálie je pod sílícím tlakem, aby rychleji snižovala dluh, který se nyní pohybuje kolem 1,9 bilionu eur (asi 46,8 bilionu korun). Vláda tak byla nucena prosadit program úsporných opatření za 59,8 miliardy eur (asi 1,47 bilionu korun), který už minulý týden schválil parlament. Do roku 2013 Itálie slibuje vyrovnaný rozpočet.