Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) na Řecko vyvíjejí tlak na zrychlení reforem, úsporných kroků a omezení svého veřejného sektoru. Podle řeckých médií si věřitelé stanovili jako podmínku pro uvolnění další části záchranného úvěru urychlenou realizaci 15 úsporných opatření.

Inspektoři Evropské komise (EK), Evropské centrální banky (ECB) a MMF večer vedli s řeckým činiteli na toto téma telekonferenci a v úterý večer budou v rozhovorech ve stejné podobě pokračovat.

Zástupce MMF v Řecku Bob Traa na tiskové konferenci během pondělí potvrdil, že Řecko musí postoupit se slíbenými reformami, ale i s výběrem daní.

"Míč je na řecké straně. Zavádění (dohodnutých reforem) je naprosto zásadní," řekl. Ministr financí Evangelos Venizelos na konferenci uvedl, že v příštím roce bude prioritou další snížení výdajů.

Řecko musí začít s propouštěním státních zaměstnanců, snížit nebo zmrazit platy ve státní správě a důchody, ale také například zvýšit daň z mazutu nebo zavřít ztrátové státní podniky. Věřitelé také požadují, aby vláda snížila výdaje na zdravotní péči a urychlila privatizaci.

Všechna tato opatření tvoří součást střednědobého vládního plánu na snížení rozpočtového deficitu. Parlament s ním vyslovil souhlas už v červnu, aby otevřel cestu ke schválení druhého záchranného úvěrového programu. Ten Řecku eurozóna a MMF slíbily na červencovém summitu v Bruselu.

Inspektoři do Atén nepřijeli

Takzvaná trojka věřitelských institucí před dvěma týdny přerušila inspekci v Aténách, když zjistila, že Řecko neplní závazky tak, jak se zavázalo. Inspektoři se dnes měli do Atén vrátit, z technických důvodů tak ale neučinili. Místo toho vedli večer s ministrem Venizelosem a dalšími řeckými finančními činiteli poměrně krátkou telekonferenci, která bude další den pokračovat.

"Vedly se plodné a smysluplné diskuse," uvedlo po ukončení pondělních rozhovorů řecké ministerstvo financí.

"Zítra ráno budou týmy technických expertů, které jsou už v Aténách, dál rozpracovávat některé podrobnosti a telekonference se zopakuje zítra ve stejnou dobu," sdělilo ministerstvo. Pokračování telekonference v úterý večer potvrdil mluvčí Evropské komise Amedeu Altafaj.

Předtím řecké ministerstvo uvedlo, že dnešní telekonference, která začala po 19. hodině SELČ, se zřejmě protáhne až do rána. Ministerstvo také oznámilo, že plánované úterní zasedání řecké vlády se neuskuteční.

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Na této pomoci je země životně závislá a pokud by z ní v nejbližší době nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze. Konečný verdikt, zda Řecko dostane i šestou tranši v sumě osmi miliard eur, přitom do konce září padne jen těžko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru